Tüm Bankalar için Geçerli Kredi Çekme Şartları 2024-2025 Nelerdir?

Kredi çekme şartları 2024-2025 yılında da güncelliğini koruyor. Son dönemde kredi ve kredi kartı borçlarının artması neticesinde bankalar, kredi verirken başvuruları daha dikkatli değerlendiriyor. Bu nedenle, kredi çekmeden önce kredi çekme şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı önceden araştırmanız yararınıza olacaktır.

Bugünkü yazımızda, size kredi çekme şartları ile ilgili kapsamlı bilgiler sunacağız. Yazımızı incelediğinizde kredi çekip çekemeyeceğinizi üç aşağı beş yukarı tespit etmiş olacaksınız. Ayrıca kredi başvurusunda bulunmadan önce hazırlamanız gereken evrakları da sizlerle paylaşacağız.

Yazımızda yer vereceğim kriterler, ülkemizdeki tüm bankalar için geçerlidir. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, Türkiye İş Bankası, ING Bank, TEB, Vakıf Bankası, Finansbank ve daha birçok bankanın kredi çekme şartları birbiriyle aynıdır. Bu nedenle, ayrı ayrı bu bankaların kredi kullandırma şartlarını anlatmak yerine hepsi için geçerli olan bu şartları, sizinle paylaşmak hem daha derli toplu olacağından daha doğru olacak hem de yazımızı okunabilir kılacaktır.

Şimdi dilerseniz, bankaların müşterilerine kredi verirken gerçekleşmesini talep ettikleri şartlarına tek tek bakalım.

Kredi çekme şartları 2024-2025 yılında nelerdir?

Aşağıda paylaşacağım şartların ülkemizdeki tüm bankalar için geçerli olduğu söylememiz gerekiyor. Bu şartlardan birisi veya birkaçının sağlanmaması durumunda kredi çekemeyebileceğinizi vurgulamak gerekir. Bu nedenle, kredi çekmeden önce tek tek bu şartları sağlayıp sağlamadığını analiz etmenizi öneririm.

Şimdi dilerseniz, tek tek bu şartlara bir göz atalım.

Şart 1: 18 yaşını doldurmuş olmak

Kredi çekebilmenin ilk şartı, 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Eğer 18 yaşınızı henüz doldurmamışsanız, diğer şartları sağlasanız dahi kredi kullanamazsınız. Bankalar için en önemli kriterdir. 18 yaşını doldurmuş olmak, bu anlamda yasal ve resmi sınırdır. Ancak ülkemizdeki birçok bankanın 20 yaşının altında olanlara genellikle kredi vermediğini de belirtelim.

18 yaşını doldurmuş olan ve 20 yaşının altında kalanlar için ancak kefil veya gayrimenkul ipoteği ile kredi kullandırıldığını da ekleyelim.

Şart 2: Borç ödeme geçmişinizin düzgün olması

Kredi çekme şartlarından birisi de borç ödeme geçmişinizin düzgün olmasıdır. Eğer daha önce kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartınızın borçlarını gününde ödemediyseniz ya da geciktirdiyseniz kredi puanınız oldukça düşük çıkacaktır. Bu durum, kredi çekme ihtimalinizi azaltacaktır.

Bankalar, kredi başvurularını incelerken kredi puanınıza bakarak karar verecektir. Aşağıda sizlerle bir tablo paylaştım. Bu tablo, kredi puanına göre kredi çekme ihtimalini göstermektedir. Tabloyu inceleyerek kredi çekip çekemeyeceğinizi analiz edebilirsiniz.

Eğer kredi puanınızı bilmiyorsanız, kredi notu öğrenme ücretsiz isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
Kredi Notu  Risk Grubu Kredi Çekme İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz üzere rahat bir şekilde kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun en az 1.500 seviyesinde olması gerekmektedir.

Şart 3: Düzenli gelire sahip olmak ve bu geliri ispatlamak

Bütün bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinin düzenli gelire sahip olup olmadıklarını araştırmaktadır. Çünkü bu durum, kullanılan kredinin ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmayacağı konusunda bankalara fikir verir.

Peki ama düzenli gelirden kasıt nedir?

Düzenli gelir, belirli periyotlarda elde edilen geliri ifade eder. Sigortalı çalışmak, kira geliri elde etmek vb. gelirler, düzenli gelir grubuna girer.

Özellikle sigortalı bir işinizin olması bankalar açısından aranan bir durumdur. Çünkü sigortalı çalıştığınızda bankalar, SGK kayıtlarından rahatlıkla çalıştığınızı anlayabilir. Siz de bu durumu ispat etmiş olursunuz. Fakat sadece sigortalı çalışmak yeterli değildir. En son çalıştığınız işyerinde ne kadar süreyle sigortalı çalıştığınızı da bankalar görmek ister. Son çalıştığınız işyerinde ne kadar uzun süre çalışıyorsanız, sizin avantajınızadır.

Bankaların kredi verirken müşterilerinde aradıkları sigorta süresini Kredi çekmek için ne kadar sigortalı çalışmak gerekiyor? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.
Kullanacağınız kredi miktarınız, aylık geliriniz belirleyecektir. İhtiyaç ve taşıt kredisinde krediyi çekecek olan kişinin aylık gelirine göre kredi tutarı belirlenebilirken, konut kredisinde aile fertlerinin toplam aylık geliri baz alınmaktadır.

 

Şart 4: Gerekli belgeleri ibraz etmek

Kredi çekebilmeniz için bankalar sizden birtakım belgeler talep edecektir. Bu belgeleri, bankaya ibraz etmeniz şarttır.

Peki ama nedir bu belgeler?

Talep edilen belgeler, nerede çalıştığınıza göre değişmektedir. Bununla ilgili bir tabloyu sizinle paylaşıyorum.

Özel Sektör Kamu Sektörü Emekliler İşyeri Sahipleri
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli aylık dökümü Güncel vergi levhası
SGK dökümü İkamet belgesi İkamet belgesi İmza sirküleri
İkamet belgesi Tapu fotokopisi Tapu fotokopisi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Araç ruhsatı veya faturası Araç ruhsatı veya faturası Bilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Esnaf/Ticaret sicil gazetesi
Araç ruhsatı veya faturası Tapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesi Araç ruhsatı veya faturası

Yukarıdaki belgeleri, kredi talebinde bulunurken yanınızda götürmeyi unutmayınız.

Konut kredisi kullanmayı düşünüyorsan, faiz oranlarına bakmadan geçme: ekonomist.gen.tr/konut-kredisi-faiz-oranlari/

Yorum yapın