Sigorta Eksperi Nasıl Olunur 2024-2025? Maaşları Ne Kadar?

Sigorta eksperi nasıl olunur? sorusu, sigorta eksperi olmak isteyenlerin cevabını merak ettiği en önemli soruların başında geliyor. Biz bu yazımızda, öncelikle sigorta eksperi nedir, sigorta eksperi olma şartları nelerdir sorularına cevap arayacağız. Akabinde sigorta eksperi nasıl olunur sorusunu detaylı olarak irdeleyeceğiz.

Malumunuz, sigorta eksperliği, son yıllarda en cazip meslekler arasındaki yerini hızla aldı. Biz de bu yazımızda, sigorta eksperliği konusu tüm yönleriyle ele almaya karar verdik. Gerek sigorta eksperi nasıl olunur 2024-2025, gerekse sigorta eksperi maaşları konusu detaylı bir şekilde ele alacağız.

Sigorta eksperi nedir, ne değildir?

En kısa haliyle ifade etmek gerekirse sigorta eksperi, kaza ve benzeri durumlarda sigortalı olan kişinin sahip olduğu sigortalı malın hasarını finansman açısından tespit eden kişidir. Sigorta eksperi, sigortaya konu olan eşyanın hasarını tespit eder ve bunu bir rapor halinde ilgili kurum veya kuruluşa sunar. Hasarın maddi yönünü tespit eder.

Sigortacılık kanununa göre, sigorta eksperi şu şekilde tanımlanmıştır: Sigorta eksperleri, sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutat meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız yapan gerçek veya tüzel kişilerdir.

Sigorta eksperi maaşları ne kadar?

Sigorta eksperi maaşlarının sabit olduğunu yani aylık ücret aldıklarını ifade edebiliriz. Kendilerine ait işletme açma durumları da söz konusu olabilmektedir. Bir firmaya bağlı olarak çalışıyorlarsa maaşlarına ek olarak harcırahları da söz konusu olabilmektedir.

Ülkemizde en fazla geliri ise oto ekspertizleri elde etmektedir. Çünkü olay sayısı oldukça fazladır. Bu durumda, ek harcırahları da artabilmektedir.

Sigorta eksperi maaşları ile ilgili net bir ücretten bahsetmemiz doğru olmayacaktır. Çünkü her firma, farklı bir aylık ücret teklif edebilmektedir. Kurumsal firmalardan yana tercihinizi kullanmanızda fayda var. Sonuç olarak, ortalama üstü bir gelire sahip olduklarını da söylemek yanlış olmaz.

Sigorta eksperi nasıl olunur 2024-2025?

Sigorta eksperi olabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Peki ama nedir bu şartlar?

Öncelikle adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir. Herhangi bir adli sabıkanızın olmaması bu konu açısından oldukça önemlidir.

4 yıllık üniversite mezunu olmanız gerekmektedir.

Eğer bu iki şartı da yerine getiriyorsanız, bu durumda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yapacağı sınavı geçmelisiniz. Bu sınavı kazanmadan sigorta eksperi olabilmeniz mümkün değildir. Bu sınavlar hakkında detaylı bilgiye Bakanlığın web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sınavı kazandıktan sonra ise Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin vereceği eğitimlere katılmalısınız.Bu eğitimi de aldıktan sonra 6 aylık bir staj programına dahil olacaksınız. Bu stajı da tamamladıktan sonra bu konuda görev alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu konuda, kendinize ait bir firma açabilirsiniz. Ayrıca, ilgili kurum veya kuruluşlarda sigortalı olarak da çalışabilirsiniz.

Her konuda ekspertizlik yapabilmeniz mümkün değil. Bir uzmanlaşma alanı seçmeniz gerekiyor. Ev sigortası, araba sigortası, yangın, doğal afet vb. durumlar için sigorta… Her ekspertiz, sadece kendi uzmanlık alanında hizmet verebilmektedir.

Sigorta eksperleri nerelerde istihdam edilebilir?

Yukarıda da ifade ettiğim gibi öncelikle kendinize ait bir firma açabilirsiniz. Bunun yanı sıra şu yerlerde de istihdam edilmeniz mümkündür:

  • Sigorta firmaları
  • Bankalar
  • Bilirkişi olarak adliyeler
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı
  • Araç alım satımı yapan firmalar

Sigorta eksperi nasıl olunur? sorusu ile ilgili bize merak ettiklerinizi her zaman sorabilirsiniz.

Yorum yapın