Traktör Kredisi Veren Bankalar 2024-2025 | Alma Şartları ve Hesaplama

Traktör, hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilerimiz için oldukça önemli iş araçlarından birisidir. Bu nedenle, eğer tarım ve hayvancılıkla ile profesyonel bir şekilde uğraşıyorsanız, traktör almadan işlerinizi kolaylaştırmanız mümkün değildir. Tarla sürmekten, yem taşımaya kadar birçok alanda işlevselliği oldukça iyi olan bu araçları satın almak ise eskisi kadar kolay değil.

Son dönemde traktör fiyatlarının oldukça zamlandığını biliyoruz. Bu da traktör kredisi olmadan kolay kolay traktör satın alınamayacağını bize gösteriyor. Ancak kredi faiz oranlarının da çok yükseldiğini ifade edebiliriz. En kötü taşıt kredisinin aylık faiz oranı %2’nin altında değil. Hal böyle olunca, sübvansiyonlu traktör kredisi, bu konu da biraz daha ön plana çıkıyor. Çünkü sübvansiyonlu kredi ile traktör kredisi 2024-2025 maliyetlerini biraz olsun düşürebilme şansınız söz konusu olabiliyor.

Bu yazımızda gerek uygun faizli Ziraat Bankası traktör kredisinden gerekse traktör kredisi veren bankalar hakkındaki bilgilerden sizlere detaylarıyla bahsedeceğim. Yazımızı inceleyerek siz için en uygun traktör kredisi programını tespit edebilecek ve gerekli prosedürleri de öğrenebileceksiniz.

Şimdi dilerseniz, sıfır KM veya 2.el traktör alımları için finansal destek bulabileceğiniz bankalara geçelim.

Traktör kredisi veren bankalar 2024-2025

Sıfır KM veya 2.el traktör alımlarında bankalar kredi verebilmektedir. Güncel kredi faiz oranlarını düşündüğümüzde maliyeti yüksek kredi programları ile karşılaşmanız olasıdır. Ancak, en uygun traktör kredisini Ziraat Bankası’nın verdiğini söylememiz gerekiyor. Eğer şartları sağlarsanız, %50’ye varan faiz indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. Yani traktör kredisinin faizinin yarısını ödemezsiniz. Ancak şartları sağlayamazsanız, bankaların traktör kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranlarına maruz kalmanızdan başka çareniz yoktur.

Öncelikle şunu ifade edelim, traktör kredisi faiz oranları 2024-2025 yılında yukarıda bağlantısını paylaştığım taşıt kredisi faiz oranları ile üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu nedenle, traktörler için kredi faiz oranlarının aylık %2’den az olmayacağını bilmelisiniz. Eğer Ziraat Bankası traktör kredisi programının şartlarını sağlarsanız ki bu şartlardan aşağıda bahsedeceğim, en avantajlı ve en uygun traktör kredi programının bu olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu durumda aylık faiz oranı %1’lere kadar düşecektir. Bu da oldukça uygun bir traktör finansman programını bizlere göstermektedir.

Uyarı: Aşağıdaki tüm bilgiler kredi notu düşük olmayan gerçek ve tüzel kişiler için geçerlidir.

Ziraat Bankası traktör kredisi 2024-2025

En uygun traktör kredisini veren banka, hiç kuşkusuz Ziraat Bankası’dır. Bunun temel nedeni ise Tarım Kredi Kooperatifleri ile işbirliğinde verilen kredi programıdır. Eğer şartları sağlayabiliyorsanız, ilk olarak Ziraat Bankası’ndan traktör için kredi çekmeyi denemelisiniz.

Ziraat Bankası’ndan 250.000 TL‘ye kadar traktör için kredi kullanabilirsiniz. Faiz indirimi bulunmaktadır.

75.000 TL’ye kadar kullanılacak kredilerde %50 faiz indirimi; 250.000 TL’ye kadar kullanılacak kredilerde ise %25 faiz indirimi olacaktır. Bu nedenle, bu kredi, diğer bankaların verdiği traktör kredilerinden oldukça avantajlı olacaktır.

Peki ama Ziraat Bankası traktör kredisi şartları nelerdir?

Şimdi dilerseniz, bu şartlara bir göz atalım.

  • Öncelikle zirai kredilendirme belgesi olan traktörler için yatırım kredisi kullanmalısınız.
  • İkinci olarak üretici olmanız ve faaliyet konularınız arasında bitkisel üretim veya küçükbaş, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi olmalıdır. Bunlardan sadece bir tanesi olması yeterlidir.
  • Üçüncü ve son olarak da eğer ikinci el traktör alacaksanız, bu traktörün yaşının sekiz yaş ve altı olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlamanız durumunda aşağıdaki belgeler ile birlikte Ziraat Bankası şubesine gitmeniz yeterlidir.

  • Nüfus cüzdanı
  • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
  • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
  • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Not: Limited veya anonim şirketiniz varsa bu belgelere ek olarak başka belgeler de talep edilebilmektedir.

Halkbank traktör kredisi 2024-2025

Halk Bankası’ndan traktör için kredi kullanabilirsiniz. İsterseniz 0 KM, isterseniz 2. el traktör kredisi kullanma şansınız söz konusu olabilmektedir. 60 aya kadar vade vardır.

Traktör 0 KM olacaksa KDV dahil fatura bedelinin en fazla %70’ine; 2. el olacaksa kasko değerinin en fazla %50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Şuan için Halkbank’ın belirlemiş olduğu faiz oranları %2,80 ile %2,99 arasındadır. Bu faiz oranları neticesinde kullanacağınız 70.000 TL’lik kredi için 4 yılın sonunda ödeyeceğiniz toplam tutar, 142.000 TL olacaktır. Yani, %100’den fazla faiz ödemek zorunda kalırsınız. Traktör kredisi hesaplama işlemini bu nedenle çok fazla yapmayacağım. Ne kadar faiz ödemeniz gerektiğini bilmeniz yeterli olacaktır.

Yapı Kredi Bankası traktör kredisi 2024-2025

Tarımsal üretim yapan ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler, Yapı Kredi Bankası şubelerinden traktör için kredi kullanabilirler. Yapı Kredi Bankası, 0 KM traktör alımları için kredi vermektedir. İkinci el için kredi kullanıp kullanamayacağınızı Yapı Kredi Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz. 7 yıla kadar vade imkanı tanısa da vade süresi uzadıkça ödeyeceğiniz faiz miktarının artacağını ifade edebiliriz.

Yapı Kredi Bankası, traktör alımları için kullandırdığı kredilerde, ödeme planında esneklik sağlayabilmektedir. Dilerseniz, aylık taksitlerle, dilerseniz 3, 6 veya 12 ayda bir ödeyeceğiniz taksitlerle bu krediyi ödeme şansınız bulunmaktadır.

Bu bankanın aylık kredi faiz oranları ise Halkbank ile benzerlik göstermekte olup yaklaşık %3’tür.

Şekerbank traktör kredisi 2024-2025

Şekerbank da traktör için müşterilerine kredi imkanı sunan bankalardan birisidir. Hem 0 KM hem de 2. el traktörler için Şekerbank’dan kredi çekebilirsiniz. İkinci el traktörler için yaş sınırı 5’tir. 5 yaşını aşmamış traktörler için kredi kullanabileceğini söyleyebilirim. 60 aya kadar vade yapılabilmektedir.

0 KM araçlar için anahtar teslim araç fiyatının %75’ine; 2.el araçlar için ise kasko değerinin %60’ına kadar kredi kullanabilmek mümkündür. Şekerbank kredi faiz oranın aylık %3 bandında olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç

Traktör kredisi veren bankalar arasında öne çıkan bankaları sizinle paylaşmaya çalıştım. Ziraat Bankası traktör kredisi hariç üç aşağı beş yukarı bankaların koşulları ve faiz oranları aynı gibi. Bu durumda, ilk olarak Ziraat Bankası’ndan traktör kredisi çekmeye çalışmalısınız. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi şartları sağlamanız durumunda faiz indirimi söz konusudur. Örneğin, diğer bankalarda 50.000 TL faiz ödeyecekseniz, Ziraat Bankası’nda faiz tutarı 25.000 TL olacaktır. Bu da çiftçilerimiz için önemli bir avantajdır.

Soru ve görüşlerinizi bizimle her zaman paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın