Peşinatsız Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar 2024-2025

Son dönemlerde dolar kurunun artışı nedeniyle araç fiyatları inanılmaz oranda yükseldi. 4-5 ay önceki liste fiyatları ile araç almak imkansız hale geldi. Hem sıfır araçlarda hem de ikinci el araçlarda bu fiyat artışlarını görmek mümkün. Fiyatların bu denli yükselmesi araç alımını da oldukça zor bir hale getirdi. Araba kredisi kullanırken elimizde yeterli miktarda peşinat olmayabilir. Bu durumda satın almak istediğiniz araç için peşinatsız arabanın tamamına kredi almak isteyebilirsiniz. Peki ama peşinatsız arabanın tamamına kredi veren bankalar var mıdır? Bu sorunun cevabını araştırdığınızı biliyorum. Biz de bu yazımızda, arabanın tamamına kredi veren bankalar olup olmadığını sizlere anlatacağız.

Yazımızı incelediğinizde satın almak istediğiniz aracın tamamına kredi kullanıp kullanamayacağınızı öğrenmiş olacaksınız. Şimdi dilerseniz, konumuzun detaylarına geçelim.

Arabanın tamamına kredi veren bankalar 2025 var mı?

Banka kredisi kullanarak gerek sıfır gerekse ikinci el araç alabilirsiniz. Bankalar, her iki tür araç için de kredi verebilmektedir. Tabiki bu taşıt kredisi, şartları sağlamanız halinde veriliyor. Sıfır araçlar için kredi kullanma hususunda daha az sıkıntı ile karşılaşırsınız. Çünkü araç sıfır olacağından bankanın gözünde aracın değeri ile ilgili soru işareti yoktur. Ancak ikinci el araçlarda yaş sınırı vardır. Her banka, her ikinci el araca kredi vermemektedir. İkinci el araçlarda yaşa bakılır ve aracın yaşı uygunsa ikinci el araca kredi verilir. Yaş sınırı, bankadan bankaya değişmektedir.

Araç kredisi kullanmaya karar verdiğiniz, peki ama arabanın tamamına kredi alabilir misiniz? Devlet tarafından taşıt kredilerinde bir sınırlama getirilmiştir. Ne yazık ki, hangi aracı alacak olursanız olun, aracın fiyatı kadar kredi kullanamazsınız. Bu nedenle, arabanın tamamına kredi veren bankalar söz konusu değildir.

Peki ama ne kadarına kredi kullanabilirim diye soracak olursanız, araç sıfırsa fatura bedelinin %70’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Eğer aracın fiyatı 100.000 TL’den ise bu durumda 100.000 TL’ye kadar %70’ine kadar kredi kullanabilir; 100.000 TL’yi aşan kısım için ise %50’sine kadar kredi alabilirsiniz.

Örneğin, aracın fiyatı 200.000 TL diyelim. Bu durumda, en fazla 120.000 TL (70.000 TL + 50.000 TL) kredi kullanabilirsiniz.

İkinci el araçlarda da bu oranlar geçerlidir. Ancak ikinci el araçlarda fatura tutarı değil, kasko değeri baz alınır.

Aracın tamamına nasıl kredi kullanılır 2025?

Satın almak istediğiniz aracın tamamına kredi kullanmak istiyorsanız, taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi kullanmalısınız. Bu durumda, araç söz konusu olmayacağından aracın tutarı kadar ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak taşıt kredisinde vade süresi en fazla 48 ayken, ihtiyaç kredilerinde vade süresi en fazla 36 aydır.

İhtiyaç kredilerinde sicili daha çok bakılır. Çünkü taşıt kredisinde satın alınan araca rehin konulur ancak ihtiyaç kredisinde bu durum yoktur. Bu nedenle, kredi sicilinin temiz olması ihtiyaç kredilerinde daha önemlidir. Eğer siciliniz temizse ihtiyaç kredisi kullanarak peşinatsız araba alma şansı yakalayabilirsiniz.

Yorum yapın