Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2024-2025 | Güncel Araç Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları ile ilgili en güncel bilgileri merak ettiğinizi biliyorum. Araç kredisi faiz oranları ile ilgili ay ay güncel bilgileri burada sizlerle paylaşacağız. Aynı zamanda, en uygun taşıt kredisi veren bankaları da yine bu sayede sizlerle paylaşmış olacağız.

Günümüzde artık her şey çok hızlı yaşanıyor. Ulaşım ve iletişim kanallarının gelişmesi bundan temel etkendir. Günümüz teknoloji çağında en önemli ulaşım araçlarından birisi de arabalardır.  Arabaların artık lüks bir harcama kalemi olmaktan çıktığını dahi söyleyebiliriz.

Yeterli birikimi veya tasarrufu olmayan kişiler, ne yazık ki nakit para ile araç alamamaktadır. Daha çok banka araç kredileri kullanılarak gerek yeni araçlar gerekse 2.el araçlar alınabilmektedir. Yeni araç alınırken araç kredisi kullanmada çok fazla sıkıntı yaşanmasa da 2.el araçlar için bankalar, belirli bir yaşa kadarki araçlara kredi vermektedir.

Sizler için bu yazımızda, araç satın almadan önce mutlaka bakılması ve incelenmesi gereken araç kredisi faiz oranları ile ilgili son verileri ele alacağız. Size en avantajlı bankaların araba kredisi faiz oranlarını paylaşacağız. Bu sayede, bankaları kıyaslama şansı da elde etmiş olacaksınız.

Taşıt kredisi faiz oranları 2024-2025 ne kadar?

Araba sahibi olmak istiyorsanız ve araç kredisi ile bu isteğinizi gerçekleştirecekseniz, ilk bakmanız gereken veriler araç kredisi faiz oranlarıdır. Çünkü faiz oranları, bir kredinin maliyetini belirler.

Aylık araba kredisi faiz oranlarını inceleyerek en düşük olanını bulmalısınız. Bu sayede, kullanacağınız araç kredisi için en düşük faiz tutarını bankaya ödersiniz. Bu da sizin kredi maliyetlerinizi oldukça aşağıya çekecektir.

Doğrudan araç kredisi faiz oranlarına geçmeden önce sizlerle bir takım bilgiler paylaşmak istiyorum.

Öncelikle satın almak istediğiniz aracınız için %100 kredi kullanamazsınız. Aracınız yeni olacaksa fatura bedeline bakılır ve bu bedelin %70’ine kadar taşıt kredisi kullandırılır. Eğer aracınız çok yaşlı değil ve ikinci el olacaksa bu durumda kasko değerinin %70’ine kadar araç kredisi kullanabilirsiniz.

Araç kredisi alabilmek için kredi puanınızın kötü olmadığından emin olunuz. 1500 ve üzeri kredi puanı oldukça yeterli olacaktır. Aynı zamanda, diğer kredi çekme şartlarını da sağlamalısınız.

Tüm bunlar tamamsa artık taşıt kredisi faiz oranları ile ilgili bilgilere geçebiliriz. Aşağıda sizlere tüm bankaların araç kredisi için belirlemiş olduğu aylık taşıt kredisi faiz oranları ile ilgili bilgilere yer verdim. Bu oranlar, aydan aya güncellenecektir. Çünkü bazen sık sık faiz oranlarında değişimler olabilmektedir.

Not: Tüm bankalar, taşıt kredisi için en fazla 48 ay vade yapabilmektedir.

Banka Adı

Aylık Faiz Oranı

Ziraat Bankası araç kredisi faiz oranı

%2,32

Halk Bankası araç kredisi faiz oranı

%2,60

Vakıf Bankası araç kredisi faiz oranı

%2,29

Yapı Kredi Bankası taşıt kredisi faiz oranı

%3,05

Garanti Bankası taşıt kredisi faiz oranı

%2,59

ING Bank taşıt kredisi faiz oranı

%2,69

QNB Finansbank taşıt kredisi faiz oranı

%2,85

Kuveyt Türk taşıt kredisi faiz oranı

%2,14

Türkiye İş Bankası araç kredisi faiz oranı

%3

TEB araç kredisi faiz oranı

%3,12

Güncelleme: Oranlar güncel değildir.

Yukarıdaki tablo 48 ay vade türünde oluşturulmuştur. 48 ay dışındaki vadelerde araç kredisi faiz oranları biraz daha düşük olabilir.

Genel itibariyle 2024-2025 yılı Haziran ayından itibaren her kredi türünde faiz oranları neredeyse fırlamıştır. Bu nedenle, kredi maliyetleri oldukça yükselmiştir.

En uygun taşıt kredisi veren banka 2024-2025 hangisidir?

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere 2014 yılı Eylül ayı itibariyle en uygun taşıt kredisi veren banka, Kuveyt Türk’tür. Aylık faiz oranı %2,14’tür. Ancak bana kalırsa bu faiz oranı dahi çok yüksektir.

Şöyle bir hesaplama yaptığımda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

İhtiyaç duyduğunuz taşıt kredisi tutarı, 50.000 TL olsun.

Kuveyt Türk aylık faiz oranı ise %2,14 olduğunu biliyoruz.

Kullanacağınız kredinin vadesi ise 48 ay olsun.

Bu durumda, 50.000 TL’ye karşılık 4 yılın sonunda bankaya toplam 87.556 TL ödemek durumunda kalacaksınız. Yani, toplamda kredinin faizi 37.000 TL olacaktır.

Bu en uygun taşıt kredisi veren banka için geçerli olmaktadır. Aylık kredi faiz oranı %3 veya buna yakın bir bankada 50.000 TL’ye 4 yıl vade içerisinde toplam 100.000 TL’ye yakın ödeme yapmak durumunda kalırsınız.

Faiz oranlarının neden bu kadar yükseldiğini merak ediyorsanız, bağlantıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz: ekonomist.gen.tr/faizler-dusecek-mi/

Yorum yapın