Vadeli Mevduat Stopaj Oranları 2024-2025 (Faiz Geliri Kesinti Oranları)

Son günlerde Merkez Bankası‘nın faiz artırım kararı ile birlikte mevduat faiz oranları da oldukça yükseldi. Vadeli mevduat hesapları için verilen faiz oranları %30’lara kadar dayandı diyebiliriz. Enflasyon oranın yükselmesiyle aslına bakarsanız, reel faizler de oldukça azaldı. 12024-2025 tarihinde yapılan Para Piyasası Kurulu Toplantısı’nda alınan 625 baz puan faiz artırım kararı, bir nebze de olsa reel faizi artırdı ve vadeli mevduatlar getiri anlamında daha cazip hale geldi diyebiliriz.

Peki ama bankalardan elde edilen faiz getirisi için hiç bir kesinti olmuyor mu?

Tabiki de oluyor. Mevduat stopaj oranları 2024-2025 üzerinden faiz getirine kesinti yapılmaktadır. Vadeli mevduat stopaj oranları, faiz getirisine uygulanmaktadır. Bu durumda, elde edilen faiz getirisinin belirlenen oranlar dahilinde bankalar tarafından kesilmekte ve bu tutar, stopaj tutarı olarak devlete yatırılmaktadır.

Şimdi dilerseniz, 2024-2025 yılında geçerli olan mevduat stopaj oranları ile ilgili bilgilere geçelim.

Mevduat stopaj oranları 2024-2025 yılında ne kadar oldu?

Mevduat kesinti oranları 2024-2025 yılında değişmiştir. Özellikle dolar kurunun yükselmesiyle birlikte döviz hesapları için kesinti oranı artırılmış, TL mevduat hesapları için ise faiz getiri kesinti oranları azaltılmıştır. Bu sayede, mevduat sistemi; döviz hesapları için daha fazla kesinti, TL hesapları için ise daha az kesinti yapılır hale getirilmiştir.

Bu değişiklik 31 Ağustos 2018 tarihli 28515 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilmiştir. Bakanlar Kurulu tarafından değiştirilmiştir.

Güncel mevduat stopaj oranları aşağıdaki gibidir.

TL vadeli mevduat hesapları için kesinti oranları:

  • 6 aya kadar olan vadeli mevduatlar için %5’tir.
  • 6 ay – 1 yıla kadar olan vadeli mevduatlar için %3’tür.
  • 1 yıl üzeri vadeli mevduatlar için %0’dır. Yani, yoktur.
Eğer vadeli mevduat hesabınız için vade süresini 1 yıldan fazla olarak belirlerseniz, faiz gelirinizden herhangi bir kesinti yapılmaz. Ancak, mevduatınıza vade süresi içinde dokunmanız durumunda büyük oranda kesinti ile karşılaşırsınız. Bu nedenle, vade süresini belirlerken ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde gözden geçiriniz.
Döviz vadeli mevduat hesapları için kesinti oranları:
  • 6 aya kadar olan vadeli mevduatlar için %20’dir.
  • 6 ay – 1 yıla kadar olan vadeli mevduatlar için %16’dır.
  • 1 yıl üzeri vadeli mevduatlar için %13’tür.

Yukarıdan da görüleceği üzere döviz vadeli hesapları için kesinti oranları oldukça yüksektir. Bunun sebebi ise devletin vatandaşlarımızı dövize değil, TL’ye yönlendirmek istemesidir.

Kesinti oranları, ana paraya değil, faiz gelirine uygulanmaktadır.

Örneğin, anaparanız 100.000 TL olsun. Faiz getiriniz de 20.000 TL olsun. Kesinti oranı ise %5 olsun. Bu durumda, hesabınızda 119.000 TL olacaktır. 1.000 TL kesinti olacaktır. (20.000*%5=1.000 TL)

Not: Vadeli mevduat hesabınız 100.000 TL’ye sigortalanacaktır.

En yüksek mevduat faizi veren banka isimli yazımızdan güncel mevduat oranlarını inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın