Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır 2024-2025? Yasal mı?

Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır sorusu, kredi kullanan ve kullandıkları bu krediye karşılık olarak dosya masrafı ödemiş olan kişiler tarafından dile getirilmektedir. 2024 2025 yılında bu konuda tarafımıza oldukça fazla soru yöneltilmektedir.

Biz de bu nedenle, kredi dosya masrafı nasıl geri alınır, kredi dosya masrafı geri alma konusunda hangi adımlar atılmalıdır, itiraz nereye ve nasıl yapılmalıdır, itiraz ve iade dilekçesi örneği nasıldır ve daha birçok konuyu yazımızda ele alacağız.

Şimdi dilerseniz, konumuzun detaylarına geçelim.

Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır?

Kredi dosya masrafı geri alma işlemleri ile ilgili geçtiğimiz dönemlerde birçok düzenleme ve uygulama hayata geçirildi. Bu düzenleme ve uygulamalar sayesinde bankalar tarafından alınan birçok haksız ücretler, ilgili kişilere iade edildi.

Genel itibariyle, bankalardan geri alınan ücretler, kredi kartı için ödenen aidatlar, kredi dosya masrafları için ödenen ücretler, bankalar tarafından haksız bir şekilde yapılmış kesintiler için ödenen ücretlerdir.

Son on yıl içerisinde bankalara ödediğiniz bazı dosya ücretleri için geri alma şansınız bulunmaktadır. Bu hususta kredi dosya masrafı geri alma hangi yılları kapsıyor sorusuna da cevap vermiş olalım. Ancak bu konuda bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. Çünkü her dosya masrafını geri alabilmeniz mümkün olmayabilir.

Son dönemde yapılan düzenlemeler neticesinde bankalar da bu kredi dosya masraflarını ödememek adına bazı önlemler aldılar. Bu önlemleri almaları nedeniyle de kredi müşterileri, kredi dosya masraflarını geri alma hususunda sıkıntı yaşayabilmekte, hatta bu ödedikleri ücretleri geri alamamaktadır.

Peki ama ne yapıyorlar bankalar?

Bankalar, genellikle bu masrafları kredi sözleşmelerine dayandırmaya başladılar. Bankalar, bu kredi sözleşmelerine kredi dosya masraflarının iade edilmeyeceğine yönelik ve bunu kabul ettiğinize yönelik ibareler koymaya başladılar. Dolayısıyla, imzalanan bu sözleşmeler dosya masraflarını geri alabilmeniz için engel oluşturmaktadır.

Özellikle 2014 yılı sonrası kullanılan kredilerde bankalar, bu önlemleri alarak kredi kullandırdılar. Yine de 2014 yılı sonrası kullanılan krediler için sözleşmenizde bu ibarelerin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Sizi boşuna bir çabadan korumak isterim. Bu nedenle, kesinlikle kredi kullanım sözleşmelerinizi tüketici hakem heyetine başvuru yapmadan önce incelemenizi tavsiye ediyorum.

Günümüz itibariyle kredi dosya masrafının bankalar aracılığıyla alınmasının yasal bir hale geldiğini de sözlerime eklemeliyim. 2014 yılı öncesinde ise kredi dosya masrafı alınması, yasal olmadığı için bu iade konusu oldukça önem arz arzediyor.

Şimdi dilerseniz, kredi dosya masrafı nasıl geri alınır, bu sorunun cevabına geçelim.

Adım 1: Kredi dosya masrafının belirlenmesi

Bankalara ne kadar kredi dosya masrafı ödediğinizi başvuru yapmadan önce belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü belirlenecek bu tutarı talep edeceğiniz için böyle bir işlem yapılması gerekmektedir.

Genel itibariyle kredi dosya masraflarının ev kredilerinde çok daha fazla alındığını söyleyebiliriz. İhtiyaç kredilerinde de alınsa da konut kredisindeki gibi tutarlar yüksek olmamaktadır. Bu nedenle, konut kredisi kullanan kişilerin kredi dosya masraflarını öğrenmede daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade edebilirim.

Bir dilekçe ile kredi dosya masrafınızı öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken bu dilekçeyi yazmak ve ilgili bankanın şubesine başvuru yapmaktır. Bu dilekçeyi yazarken hem kredi dosya masrafınızın tutarını hem de bu masrafın tarafınıza yatırılmasını talep etmeyi unutmayınız.

Eğer banka, dilekçenize olumsuz bir cevap verirse bu durumda kredi dosya masrafınızı yetkili mercilerden talep etmeniz gerekecektir. Şimdi dilerseniz, ikinci adıma geçelim.

Adım 2: Bankaya başvurmak

Yukarıda belirtmiştim: Önce ilgili bankaya başvuru yapacak ve hem kredi dosya masrafınızı öğrenecek hem de bu tutarın tarafınıza yatırılmasını dilekçe ile talep edeceksiniz.

Yetkili bankaya bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu dilekçenin adını ise kredi dosya masrafı itiraz dilekçesi örneği olarak ifade edebiliriz. Kredi dosya masrafı iade dilekçe örneği ile ilgili bir paylaşımda bulunmak istiyorum.

Kredi dosya masrafı itiraz dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki dilekçe örneğini bankalara başvururken kullanabilirsiniz.

……… Bankası A.Ş  Genel Müdürlüğüne

Talepte Bulunanın:

İsmi:

TC Kimlik No:

Adres:

İrtibat:

Tel:

Konu: Kredi dosya masrafını geri alma talebi

Bankanızın kredi müşterisiyim.

Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.

Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum tüm kredilerin;

a. Sözleşmelerini,

b. Ödeme planı ve ödeme dekontlarını,

c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesini,

tarafıma mail veya adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.

Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Tarih
Ad, Soyad -İmza

Eğer banka, dilekçenize istinaden olumsuz cevap verirse 3. adıma geçmelisiniz. 3. adımda yetkili mercilere başvuru yolunu kullanmalısınız.

Adım 3: Yetkili merciye başvuru yapmak

Genellikle bu süreçte hemen hemen herkes bu adıma kadar gelmektedir. Çünkü genellikle bankaların yazılan dilekçelere karşılık olumsuz geri dönüş yapmaktadır. Bu durumda da kişilerin yetkili mercilere başvuru yapması gerekmektedir.

Yetkili mercilerden kastım tüketici hakem heyetleri ve mahkemelerdir.

Mahkeme yolu ile kredi dosya masrafınızı istemeden önce tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmanızı öneririm. Mahkeme yolunu da elbette anlatacağım ancak öncelikle tüketici hakem heyetleri konusunu işlemek istiyorum.

Öncelikle tüketici hakem heyetlerine gidebilmeniz için çok yüksek tutarlarda kredi dosya masrafınızın olmaması gerekiyor. Bu tutarlara aşağıda yer vereceğim.

İşte o tutarlar: (fiyatlar güncel değildir, temsilidir.)

  • İlçe tüketici hakem heyetine gidebilmeniz için kredi dosya masrafınızın 4.570 TL’nin altında olması gerekmektedir.
  • Yaşadığınız il büyükşehir ise 4.570 TL – 6.860 TL arasındaki tutarlar için İl Tüketici Hakem Heyetine gidebilirsiniz.
  • Yaşadığınız il büyükşehir değil ise 6.860 TL altında kalan masraflarınız için İl Tüketici Hakem Heyetine gidebilirsiniz.
  • Yaşadığınız ilçe ise ve bu ilçe büyükşehir statüsüne sahip olmayan bir şehre bağlıysa bu durumda 4570 TL – 6.860 TL arasındaki masraflarınız için yine İl Tüketici Hakem Heyetine gidebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, mahkeme yolunu anlatalım. Eğer kredi dosya masrafınız yukarıda bahsedilen limitlerin üzerindeyse mahkeme yolunu kullanabilir ve dava açabilirsiniz. Bu durumda, dava harç ve ücretlerini yatırmanız gerekecektir. Uygulamada bu limitlerin üzerinde çok fazla kredi dosyasıyla karşılaşılmamaktadır. Bu nedenle, genellikle konu, tüketici hakem heyetleri yolu ile çözülmektedir.

Kredi dosya masrafı iadesi sorgulama nasıl yapılır?

Eğer tüketici hakem heyetine başvuru yaptıysanız ve sonucu öğrenmek ya da konuyu takip etmek istiyorsanız, e-Devlet üzerinden gerekli sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda ödediğiniz masraf ücretlerin ödenmesi gerektiği, heyet tarafından ilgili bankaya iletilecektir.

Kredi dosya masrafı ne zaman ödenir?

Başvuru sonucu olumlu olursa, tüketici hakem heyeti tarafından ilgili bankaya başvuru yapan şahsın ödediği kredi dosya masraflarının geri iade edilmesi konusunda bir yazı gönderilecektir. Bu yazı neticesinde banka, en geç 15 gün içinde ilgili dosya masrafı tutarını, ilgili şahsın hesabına yapacaktır.

Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır sürecinde soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Yorum yapın