Avukatlık, İcralık ve Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar 2024-2025

Yeni ekonomik düzende borcu olmayan çok az kişi vardır. Borcu olanların çoğu ise hiç şüphesiz bankalara borçlu durumdadır. Ancak bankalar da bu sistem içerisinde ayakta kalabilmek için özellikle kredi veya kredi kartı verirken bazı kriterlere bakmaktadır. Her müşteri, ne yazık ki bankalardan kredi alamamaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden birisi müşterilerin borcuna sadık olmaması ya da finansal yetersizlik nedeniyle borçlarını ödeyememesidir. Yani, borcunu düzenli ödememiş olmaktır. Eğer bankalara olan borçlarınızı geciktirirseniz ya da uzun süre ödemezseniz, tekrar kredi kullanmanız oldukça zor olacaktır.

İşte bu yazımızda, zor olandan bahsedip aşağıdaki konulara değineceğiz. Yazımızı incelemeniz durumunda aşağıdaki konularda bilgi sahibi olabileceksiniz.

  • Avukatlık olanlara kredi verilir mi? Verilirse avukatlık olanlara kredi veren bankalar 2024-2025 hangileridir?
  • İcralık olanlara kredi verilir mi? Verilirse icralık olanlara kredi veren bankalar 2024-2025 hangileridir?
  • Sicili bozuk olanlara kredi verilir mi? Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2024-2025 hangileridir?

Bu sorular, her ne kadar birbirine benzerlik gösterse de aslına bakarsanız, apayrı sorulardır. Her birisi için söyleyeceklerimiz farklı olacaktır. Bu nedenle, bu soruları ayrı ayrı ele almak bazı hususları birbirinden ayırmak konusunda işimize yarayacaktır.

Eğer bu yazıya kadar ulaştıysanız, ne kadar zor durumda olduğunu üç aşağı beş yukarı tahmin ediyorum. Bu nedenle, elimden geldiğince sizlere çözüm yollarından bahsetmeye çalışacağım.

Kendi özel durumunuzu bilemeyiz. Yazımızda elde ettiğiniz bilgileri, kendi özel durumunuzu da katarak değerlendirmelisiniz.

Özellikle kötü sicil veya kara listede olma durumu sebepleriyle kredi çekemeyenlerin aynı zaman kredi sicil affı 2025 konusunu da yakından takip etmesini öneririm. Bu anlamda, ilk ve en kısa çözüm bu af konusudur.

Aşağıdaki yazımızı okumadan önce kredi notunuzu öğrenmenizde de fayda vardır. Bu nedenle aşağıdaki tavsiye yazımızı mutlaka okuyarak ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Avukatlık olanlara kredi 2024-2025 verilir mi?

Kredi taksitlerinizi 90 gün boyunca ödememeniz durumunda banka tarafından kredi dosyanız avukatlara devredilir. Bu 90 gün boyunca sizinle bankanız iletişime geçse de dosyanız avukata teslim edildikten sonra artık banka avukatı ile muhattap olursunuz. Bu duruma avukatlık olmak denilmektedir.

Dosyanız avukata devredildikten sonra avukat ya sizinle iletişime geçer ya da doğrudan dosyanızı icraya verir. Bu durum, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı banka avukatları, icra takibi başlatmadan önce müşterileri ile iletişeme geçebilmektedir. Bazıları ise dosyanıza doğrudan icra takibi başlatır.

Burada vurgulamak istediğim husus, dosyanıza icra takibi başlatmadan önce borcunuzu kapatmaktır. Eğer borcunuz için icra takibinin önüne geçerseniz, izleyen dönemde kredi kullanma şansınız daha yüksek olacaktır.

Eğer hali hazıda avukatlık iseniz bu durumda ne yazık ki kredi kullanamazsınız. Bu nedenle, avukatlık olanlara kredi veren bankalar hakkında da herhangi bir yönlendirme yapamıyorum. Avukatlık olanlara tek önerim, icra takibi başlamadan borcunuzu kapatmanızdır. Aksi durumda olacakları diğer başlıkta anlatacağım.

İcralık olanlara kredi 2024-2025 verilir mi?

İcralık olanların kredi alma ihtimali yoktur. Tek bir ihtimal söz konusu olabilir ki o da konunun özüne terstir. O da şudur: Eğer yüksek değerli bir gayrimenkulunuz varsa bu gayrimenkulu ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz. Ancak bu tür gayrimenkul sahipleri de genelde icralık olmamaktadır. Bu nedenle, haklarında icra takibi yürütülen kişiler, ne kamu bankalarından ne de özel bankalardan kredi kullanamazlar.

Bu nedenle, icralık olanlara kredi veren bankalar olmadığını belirtebiliriz. İcra takibi sizi aynı zamanda kara listeye de sokmaktadır. Kara listede olanlar, borçlarının tamamını ödedikten 5 yıl sonra ancak kredi kullanabilmektedir.

Sicili bozuk olana kredi verilir mi 2024-2025?

Sicilin bozuk ya da kötü olması, kredi kullanma hususunda avukatlık ve icralık olanlara göre biraz daha farklıdır. Eğer kredi notunuz düşükse ve hakkınızda icra takibi yapılmadıysa kredi kullanma şansınız vardır.

Kredi sicili bozuk olanlar hem borç kapatma kredisi kullanabilir hem de borçlarına ilişkin yapılandırma kredisi çekebilirler.

Aynı zamanda eğer kefil göstermek ya da ipotek verebileceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa bu alternatif yöntemleri de kullanarak kredi başvurunuzu onaylatabilirsiniz. Unutmayın, kredi notunuz düşük olduğu için bankalar, size vereceği kredinin hem anaparasını hem de faizini kesin bir şekilde garanti altına almak isteyecektir. Bu nedenle, teminat göstermeden sicili bozuk olanlara kredi çekebilmesi biraz zordur. Sicili bozuk olanlar, aynı zamanda kredi notunu yükseltmelidirler. Kredi notunu yükseltebilmenin en önemli yolu ise bankalara olan borcun düzenli olarak ödenmesidir.

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2024-2025 hangileridir?

Sicili bozuk olanlara kredi veren banka sayısı oldukça azdır. Ancak bazı bankalar, sicili bozuk olsa da kredi vermeye daha fazla eğilimlidir. Bu bankalar şunlardır:

  • Burgan Bank
  • Fibabank
  • ING Bank
  • Aktif Bank

Yukarıdaki bu bankalar, sicili bozuk olanlara bir nebze de olsa daha farklı davranabilmekte ve kredi başvurularını onaylayabilmektedir. Bu nedenle, öncelikle olarak bu bankaların kredi paketlerine başvurmanızda fayda vardır.

Önemli uyarı: Eğer kredi notunuz çok düşükse kredi başvurusunda bulunmamanızı öneriyorum. Çünkü kredi başvuru reddi, kredi notunuzu daha da düşürecektir. Bu nedenle, öncelikle banka şubelerine giderek görüşme yapmalısınız. Sicili bozuk olanların internet ortamında başvuru yapmalarını asla önermiyorum.

Yorum yapın