Kredi Sicil Affı 2024-2025 Çıktı mı? Resmi Gazete Yürürlüğe Girdi mi?

Kredi sicil affı, ülkemizde milyonlarca vatandaşımız tarafından ilgiyle takip edilen konulardan birisidir. Bunun başlıca sebebi ise hiç kuşkusuz vatandaşlarımızın kötü kredi siciline sahip olması ve bu nedenle kredi veya kredi kartı kullanamayışıdır.

Kredi çekmenin en önemli şartlarından birisi de hiç kuşkusuz yüksek kredi notuna sahip olmaktır. Eğer kredi notunuz düşükse kara listeye girmişseniz ya da sicili bozuk olanlardan biri iseniz ülkemizde bankalardan kredi kullanmanız imkansız hale gelir.

Bu doğrultuda, kredi sicilinizin silinmesi, tekrar bankalardan kredi çekebilmenizin tek yoludur. Kredi sicilinizin silinebilmesi ise kredi sicil affına bağlıdır. Normal şartlar altında kredi siciliniz çok kötüyse yasal takibe veya icralık olmuşsanız, borçlarınızı düzenli ödemeniz şartıyla 5 yıl sonrasında kredi siciliniz silinmektedir. Bu nedenle, kısa sürede kara listede olanların tekrar kredi çekebilmesinin yolu kredi sicillerinin silinmesine bağlıdır.

Peki ama kredi sicil affı 2025 yürürlüğe girdi mi? Böyle bir uygulama çıktı mı? Kredi sicil affı 2024 2025 son dakika gelişmeleri nelerdir?

Bu soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi sicil affı 2024-2025 yürürlüğe girdi mi?

Kredi sicil affı 2024-2025 yürürlüğe girdi mi? sorusunun cevabı merakla bekleniyor. Bu nedenle, öncelikle bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Ne yazık ki, 2024 yılında henüz kredi sicil affı ile ilgili bir gelişme yaşanmamıştır. 2024 yılında kredi sicil affı Resmi Gazete‘de yayımlanmıştı. Ancak, 2025 yılında birçok banka ne yazık ki kredi sicil affının gerekliliklerini uygulamadılar. Bu nedenle, birçok kişi mağdur olmuştur.

2025 yılında 2024 yılına benzer bir uygulamanın olmaması gerekiyor. Öncelikle kredi sicil affını uygulayan bankaları tespit etmek gerekiyor. Çünkü 2024 yılında ne yazık ki sicil affını uygulayan neredeyse banka yoktu.

Sicil affı 2024-2025 yılında nasıl uygulandı?

2017 örneğini anlatmak isterim.

2017 yılında sicil affı Resmi Gazete’de 27 Ocak 2017 tarihinde yayımlanmıştı. Ancak, beklenildiği gibi bir uygulama olmadı.

Sicil affıyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan ifadeler şu şekildeydi:

”MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

Yukarıdaki ifadeyi okuduğunuzda bankaların, kredi kullandırırken müşterilerinin geçmiş sicil kayıtlarını dikkate alınmayabileceğini ifade etmektedir. Ancak, 2017 yılında bankalar, sicil affına rağmen tüm müşterilerinin sicil kayıtlarını dikkate almıştır. Bu nedenle, kimse sicil affından faydalanamamıştır.

Böylesine kötü bir uygulama sonrası ilan edilen sicil affı hiç bir işe ya da kimseye yaramamıştır. Bu nedenle, 2025 yılında etkin bir sicil affının çıkarılması büyük önem arz etmektedir.

Kredi sicil affı 2024-2025 son dakika ve Resmi Gazete gelişmeleri

Konuyla ilgili Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken bir açıklama yapmıştı. Henüz bu açıklama karşılığını bulmadı.

Peki ama Bendevi Palandöken ne demişti?

Palandöken, kara listede bulunan esnafların kredi kullanamadığını, bu nedenle esnafların oldukça zorlandığını, bunun sonucu olarak da ekonominin kötü etkilendiğini ifade etmişti.

Kredi sicil affı son dakika gelişmeleri kapsamında herhangi bir gelişme yaşanmamıştır. Bu nedenle, Resmi Gazete’de konuyla ilgili yayımlanan herhangi bir karar ya da tebliğ söz konusu olmamıştır.

Tavsiye içerik: Esnaf kefalet kredisi

Yorum yapın