Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2024-2025 Şartları ve Faiz Oranları

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2024-2025 yılında da en merak edilen konuların başında geliyor. Ziraat Bankası hayvan kredisi adı altında çiftçilerimiz bu kredi imkanlarından faydalanarak önemli avantajlar yakalamaktadır. Bunun sebebi ise Ziraat Bankası hayvancılık kredisinin bir sübvansiyonlu kredi olmasıdır. Yani, devlet desteği ile faiz indiriminin olduğu bir kredi türüdür.

7 yıl ödemeli ve 2 yıl ödemesiz şeklinde verilebilen Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ile belirli hayvancılık türlerinde sübvansiyonlu kredi kullanabilir, bu sayede önemli bir destek alabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, konunun detaylarına geçmeye başlayalım.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2024-2025 nedir, ne değildir?

Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu kredi, bir sübvansiyonlu kredidir. Diğer özel bankalardan böyle bir krediyi almaya kalksanız, çok yüksek faiz oranları ile kredi kullanmak zorunda kalırsınız. Ancak, Ziraat Bankası’nda işler biraz farklı işlemektedir. Devlet desteği yardımıyla faiz oranlarında indirim yapılır ve kredi şartlarını sağlayan çiftçilerimiz, oldukça uygun maliyetle kredi kullanma imkanı yakalar.

Bu kredi türünde Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası işbirliği halindedir. Krediye başvurmadan önce Tarım Kredi Kooperatiflerini ziyaret etmenizde fayda vardır. TKK’da şartları, ödeme koşullarını iyice öğrendikten sonra Ziraat Bankası şubelerini ziyaret etmenizde yarar görüyorum.

Ziraat Bankası hayvan kredisi 2024-2025 faiz oranları nedir?

Doğrudan size Ziraat Bankası hayvancılık kredisi faiz oranları ile ilgili bilgi vermeyeceğim. Çünkü bu kredi bir sübvansiyonlu kredi olduğu için sizlere doğrudan faiz oranları üzerinden % kaç indirim yapılabileceğini dair bilgi paylaşacağım.

Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranları, kullanılacak kredi miktarına, yatırım ya da işletme kredisi olup olmamasına, yapılacak hayvancılık türüne göre değişmektedir.

Bununla ilgili size kapsamlı bir tablo paylaşacağım. Hangi alanda, ne kadar tutarda kredi kullanmanıza bağlı olarak yapılacak faiz indirimi değişecektir.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi faiz oranları

Yukarıdaki bu tabloya bu Karar‘dan da ulaşabilmeniz mümkündür. Yukarıdaki tabloda %100 olarak gördüğünüz konular için krediler faizsizdir. Yani, %100 faiz indirimi olacağı için bu konularda ve tutarlarda çekeceğiniz krediler için faiz ödemezsiniz.

İşletme dönemi ya da yatırım dönemi için faiz indirimlerinin değiştiğini görebilirsiniz. Özel bankaların kredi faiz oranları düşünüldüğünde böylesine bir indirim fırsatının her çiftçi tarafından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ortalamaya vurduğunuzda yani faiz indirimlerini dikkate aldığınızda hayvancılık kredisi faiz oranlarının %5 civarı olduğunu göreceksiniz.

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını bir inceleyin, derim. Faiz indirimini hesaba kattığınızda böylesine bir kredinin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Bu kredinin vadesi 7 yıla kadar uzatılmaktadır. Bu sürenin 2 yılı ödemesiz şeklinde belirlenebilmektedir. Kalan 5 yılda ise taksitleri ödemeye başlayabilirsiniz. Faiz indirimi %100 ise sadece çektiğiniz kredi tutarı kadar aylık taksit ödersiniz. Eğer indirim %100’den az ise ana para ile birlikte faiz de ödemek zorunda kalırsınız.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları 2024-2025 nelerdir?

Bu krediden yararlanabilmeniz için belirlenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Şartlar, faaliyet yürüteceğiniz hayvancılık konusuna göre de değişebilmektedir.

Bu şartlara uygulama tebliğinden ulaşabilmeniz mümkündür.

Sadece bu şartları yerine getirmeniz de yeterli olmayabilir. Çiftçilerin kredi değerlilikleri, kredi sicil notları, teminat gösterip gösterememeleri vb. kriterler de kredi kullanmada dikkate alınan faktörlerdir. Bu nedenle, Ziraat Bankası şubelerinden birine giderek bu durumu netleştirmeleri gerekmektedir.

Bu krediyi herkes alamaz. Ya da şöyle diyelim, her çiftçi alamaz. Örneğin, teminatlandırma oldukça önemlidir. 3.000.000 TL kredi kullanacaksanız, mutlaka banka sizden teminat isteyecektir. Bu teminatı gösteremeyenlere kredi hiç bir şekilde verilmez zaten.

Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunurken bazı belgeleri de banka şubesi sizden talep edecektir. Bu belgeleri ibraz etmek oldukça önemlidir.

Peki ama nedir bu belgeler?

Şimdi dilerseniz, bu belgelerin listesine yer verelim.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2024-2025 gerekli evraklar nelerdir?

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Gerekli belgeler listesi ise işletmenin hukuki statüsüne göre değişmektedir. Şahıs işletmeleri ile şirket işletmelerinin ibraz etmesi gereken belgeler farklıdır.

Şimdi bu belgelerin listesine bir göz atalım.

Şahıs işletmelerinin ibraz etmesi gereken belgeler:

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Şirketlerin ibraz etmesi gereken belgeler:

 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Yukarıda yer verdiğimiz belgeleri, eksiksiz bir şekilde Ziraat Bankası şubesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Yorum yapın