Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı 2018?

Kredi çekebilmenin en önemli koşullarından birisi de yüksek kredi notuna sahip olmaktır. Kısacası, herkes bankalardan kredi çekemez. Kredi notunuz çok düşükse muhtemelen bankalara yapacağınız kredi başvurunuz reddedilecektir. Bu nedenle, kredi başvurusunda bulunmadan önce hangi banka kaç puana kredi veriyor bilgisine sahip olmalısınız.

Peki ama o zaman kredi notu kaç olmalı? 2018 yılında bankalar tarafından görmek istenilen kredi notu ne olmalıdır?

Bu yazımızda,  bu sorunun cevabına odaklanacağız. Öncelikle kredi notu nedir, ne değildir, bir bakalım.

Kredi notu nedir, ne değildir?

Kredi notu, borç ödeme geçmişinizi gösteren bir sicildir. Nasıl ki, bir suç işlediğinizde bu durum sabıkanıza kaydedilir, aynı şekilde kredi veya kredi kartı borçlarınızı da zamanında ödemediğinizde bu durum kredi sicilinize işleyecektir.

Eğer ödemelerinizi düzenli yaparsanız kredi notunuz yükselir. Düzenli ödeme yapmazsanız kredi notunuz düşecektir.

Kredi notu, ödeme hareketlerinize göre şekillenir. Borçlarınızı zamanında ödemeniz, düzenli ödemeniz bu notu yükseltecektir. Borçlarınızı ödememeniz ya da geç ödemeniz durumunda ise kredi notunuz düşecektir.

Bu duruma göre de kredi ya da kredi kartı başvurularınız değerlendirilecektir.

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB, ödeme hareketlerinizi takip etmektedir. KKB tarafından izlenen ödeme hareketlerinize göre belirli süreler içerisinde kredi notunuz güncellenir.

Diyelim ki 5 yıl boyunca herhangi bir kredi ya da kredi kartı kullanmadınız. Bu durumda ise kredi notunuz 0 olacaktır. 0 puana sahip bir kişiye ise bankalar, şüpheyle yaklaşacaktır.

Şuan için kredi notunuzu bilmiyorsanız, öğrenmek için kredi notu öğrenme ücretli ve ücretsiz methodlar isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Kredi notu kaç olmalı 2018?

Kredi çekebilmeniz için belirli bir kredi notuna sahip olmanız gerekiyor. En azından en riskli ya da orta riskli grupta olmamanız gerekiyor. Az riskli sınıfında yer alanlar bir nebze de olsa kredi kullanabilmektedir. İyi ve çok iyi grubu ise her türlü kredi kullanabilmektedir.

Peki ama puan aralıklarına göre en riskli veya en risksiz grup nasıldır?

Şimdi dilerseniz, bunu ortaya çıkarmak için kredi notu tablosunu sizinle paylaşayayım.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Yukarıdaki tabloya baktığınızda en riskli grubun 1 ile 699 arasında olduğunu görürsünüz. Çok iyi sınıfta yer almanız için ise 1700 ile 1900 puan aralığında olmanız gerekiyor.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim ya da bireysel kredi notu kaç olmalı diyorsanız, aşağıdaki analizi incelemelisiniz.

  • 1-699 puan aralığı: Eğer puanınız bu aralıktaysa hiç bir bankadan kredi çekemezsiniz. En riskli gruptur. Bankaların gözünde borç alıp vermeyen bir kişinizdir. Hiç bir banka size bu puan aralığında kredi ya da kredi kartı vermez.
  • 700-1099 puan aralığı: Orta riskli grubu ifade etmektedir. Bu grupta bulunanların kredi notunu yükseltmesi gerekir. Aksi takdirde, bu gruptaki kişiler de bankalardan kredi çekemez ya da kredi kartı alamaz. Bu nedenle, bu grubun öncelikle kredi notunu yükseltmeye odaklanması gerekmektedir.
  • 1100-1499 puan aralığı: Az riskli grubu ifade eder. Kredi ya da kredi kartı başvurularınız %50 ihtimalle onaylanır. Bu nedenle, eğer mümkünse 1-2 ay içerisinde bankalara düzenli ödeme yaparak 1500 seviyesine çıkmak gerekir. Yine de bu grupta olanların kredi kullanabileceğini ya da kredi kartı alabileceğini ifade etmek gerekiyor. Teminat gösterme ya da kefil gibi şartlar bu grupta yer alan için talep edilebilmektedir.
  • 1500-1699 puan aralığı: Bu grupta yer alanlar kefilsiz ya da teminatsız kredi çekebilirler.
  • 1700-1900 puan aralığı: Bu grupta yer alanların kredi ya da kredi kartı başvuruları %100 onaylanır. Ancak sınırsız kredi limiti söz konusu olmayacaktır.

Genel itibariyle bireysel kredi notunuzun en az 1500 olması sizin için avantaj olacaktır. 1500’ün altında kalanlar için kredi kullanma ihtimali %50’dir.

Eğer kredi notunuz 1500’ün altındaysa bu durumda kredi notunuzu yükseltmeye bakmalısınız. Kredi notunuzu şu şekilde yükseltebilmeniz mümkün olacaktır.

  1. Borçlarınızı düzenli ödeyin ve asla geciktirmeyin.
  2. Borçlarınızı azaltın.

Bu durumda kredi notunuz yükselecektir.

Hangi banka kaç puana kredi veriyor 2018?

Bankaları bu konuda ayırmamak gerekiyor. Genel itibariyle her banka, aynı kredi puanını aynı şekilde değerlendirecektir.

Örneğin, kredi puanınız 699’un altındaysa her banka için en riskli sınıftasınız demektir. Ya da 1500’ün altındaysa bankalar, size şüpheyle yaklaşsa da bankaların kredi verebilme ihtimali olacaktır. Bu nedenle, şu puana şu banka kredi veriyor demek yanlış olacaktır.

2018 yılı itibariyle ihtiyaç kredisi faiz oranları çok yükseldi. Güncel verileri incelemek için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: ekonomist.gen.tr/bankalarin-ihtiyac-kredisi-faiz-oranlari/

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..