Konut Kredisi Yapılandırma 2024-2025: Forum, Yorumlar ve Bankalar

Konut kredisi yapılandırma 2024-2025 yılında da konut kredisi kullanan ve taksit ödemeleri devam eden birçok vatandaşımızın en fazla takip ettiği konuların başında yer alıyor.

Konut kredisi taksitlerini ödemede zorlanan, yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullandığını düşünen vatandaşlarımız, ister istemez ”Acaba konut kredimi yapılandırabilir miyim?” sorusunu kendisine soruyor ve bu doğrultuda araştırma yapıyor.

Bu yazımızda tam da bu konuya değiniyoruz. Konut kredisi yapılandırma 2025 yılında mümkün mü? Konut kredisi yapılandırma yapan bankalar 2024-2025 yılında var mı? Şartları nelerdir? Ve böyle daha birçok sorunun cevabını sizinle paylaşacağız.

Bitmedi… Aşağıda yer alan yorum alanında fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bu sayede sayfamızı konut kredisi yapılandırma forum sayfası haline getirebiliriz. Herkes bu konu hakkındaki fikirlerini ve duyumlarını bizimle paylaşabilirse çok iyi olur, diye düşünüyorum.

Konut kredisi yapılandırma nedir, ne değildir?

Konut kredisi yapılandırma, daha önceden kullanılan konut kredisi ile ilgili yapılan düzenleme, ödeme vb. unsurların yeniden gözden geçirilmesi ve düzenlenmesidir.

Konut kredisi yapılandırma, sadece kullanılan kredinin aylık faiz oranını düşürebilmek değildir. Zaten günümüzde bu mümkün değildir. Bu konuya aşağıda ayrıca değineceğim.

Kullandığınız konut kredinizin taksitlendirmesinde ya da ödeme planında yaptıracağınız değişiklikler de yapılandırma kapsamına girer. Bu nedenle, konut kredisi yapılandırmasını sadece faiz oranı azaltmak, taksit tutarını düşürebilmek kapsamında değerlendirmemek gerekiyor.

Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?

Ülkemizde konut kredisi yapılandırma üç farklı şekilde yapılabilmektedir.

 1. Konut kredisi kullandınız. Aylık faiz oranı diyelim ki %2 olsun. Konut kredisi kullandıktan sonra diyelim ki aylık faiz oranları %1’e düştü. Bu durumda bankanıza giderek kullanmış olduğunuz kredinize yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. (Bu durum sadece güçlü ekonomilerde olur. Ulusal para biriminin sürekli değer kaybettiği, döviz kurunun sürekli arttığı, enflasyonun %10’dan fazla olduğu ekonomilerde ASLA olmaz. Şuanda bizim ülkemizde böyle bir yapılandırma imkanı yoktur.)
 2. Konut kredisi kullandınız. Ancak bu kredinin taksitlerini ödeme zorlanıyorsunuz. Bu durumda bankanıza başvuru yaparak kredinizin vade süresini uzatabilir, yeniden ödeme planı çıkarttırabilirsiniz. Örneğin kredi vade süreniz 60 ay olsun. 120 aya çıkararak konut kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.
 3. Konut kredisi kullandınız. Ancak çok kısa süre içerisinde elinize toplu para geçti. Bu durumda bu toplu para ile konut kredinizin bir kısmını ödeyebilir, geri kalan kısmı için de yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda, faiz indirimi söz konusu olacak ve krediniz için yeni bir ödeme planı çıkartılacaktır.

Yukarıda anlattığım şekilde konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kısaca özet geçmek gerekirse;

 1. Güncel konut kredisi faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.
 2. Mevcut taksit tutarınızı, vade süresini uzatarak azaltabilirsiniz.
 3. Toplu ödeme yaparak yüksek faiz tutarından kurtulabilirsiniz.

Son olarak konut kredinizi başka bankaya transfer de edebilirsiniz. Ancak, konut kredisi kullanmadan önce güncel faiz oranlarını çok iyi takip etmelisiniz. 2025 yılı itibariyle konut kredisi için belirlenen faiz oranları çok değişkendir.

Konut kredisi yapılandırma yapan bankalar

Şimdi sizlere konut kredisi yapılandırma yapan bankalar bilgisini paylaşacağım. Öncelikle hangi bankadan konut kredisi kullandıysanız, bu bankanın size en yakın şubesine gitmelisiniz. Bilhassa krediyi kullandığınız, kredi dosyanızın olduğu banka şubesine gidin.

Eğer transfer işlemi yapacaksanız, ilgili bankaya da giderek karşılaştırma yapmalısınız.

2024 yılı itibariyle yapılandırma imkanını tüm bankalar verebilmektedir. Yeter ki bir gerekçeniz olsun. Gerekçe varsa ve bunu da belgelendirebiliyorsanız, banka talebinize olumlu yaklaşacaktır. Konut kredisi yapılandırma şartları adı altında sadece gerekçenizin olması yeterlidir.

Burada da tekrar edeyim: Konut kredisi faiz oranınızı şu ortamda düşürmek imkansızdır. Yapılandırma talebiniz kesinlikle bu doğrultuda reddedilir. Çünkü konut kredisi faiz oranları düşmemektedir. Bilakis sürekli artmaktadır.

Konut kredisi yapılandırmasına imkan tanıyan başlıca bankalar şunlardır:

 • Garanti Bankası
 • Halk Bank
 • Ziraat Bankası
 • Finansbank
 • TEB
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • Akbank
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Vakıfbank

Konut kredisi yapılandırma son dakika gelişmeleri nelerdir?

Eğer daha önceden konut kredisi kullandıysanız, aylık faiz oranınızı düşüremezsiniz. Ancak, taksit tutarınızı azaltabilir ya da yeni ödeme planı talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda, uzun vadede şartlarınız daha da ağırlaşabilir. En azından yapılandırma ile aylık taksitlerinizi daha rahat ödeyebilirsiniz ama toplam ödeyeceğiniz faiz tutarı da artacaktır.

2024 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı bir kampanyadan bahsetti. Bu kampanyayı birçok vatandaşımız yanlış anladı. Bu konuda bir açıklama yapmak istiyorum.

Buna göre, 2024 yılında açıklanan ve yanlış anlaşılan konu şudur:

Açıklanan kampanyanın bankalar ile bir alakası yoktur. Konut kredisi yapılandırma ile de bir alakası yoktur. İfade edilen aylık %0,98 faiz oranını ne yazık ki bankalar uygulamayacaktır. Bu faiz oranını konut firmaları uygulayacaktır.

Buna göre, konut firmaları, 100.000 evle sınırlı kalmak üzere 120 ay vade ve aylık %0,98 faiz oranı ile konut satışı yapacaktır. %10 indirim ve %10 peşinat imkanı getirilmiştir. Bu nedenle, kampanya tamamen konut satışları ile alakalıdır ve bankalar ile bir alakası yoktur.

Bu faiz oranlarının hali ne böyle mi diyorsunuz? Faizler düşecek mi? Tüm cevaplar burada: ekonomist.gen.tr/faizler-dusecek-mi/

Yorum yapın