Kredi Notu Öğrenme: Ücretsiz ve Ücretli Methodlar 2024-2025

Kredi notu öğrenme hususu, en önemli bankacılık ve finans konularından birisidir. Bunun nedeni ise bankaların kredi başvurularını değerlendirirken başvuru sahiplerinin kredi notuna bakmalarıdır. Kredi notu öğrenme, bu nedenle oldukça önemlidir.

Eğer kredi notunuz yüksekse kredi kullanma ihtimaliniz artar. Kredi notunuz düşükse ne yazık ki kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Kredi notumu öğrenme konusunu bu nedenle oldukça önemsenmesi gereken konulardan birisi olarak görüyorum.

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusu, bu noktada öne çıkıyor. Peki ama kredi notu öğrenme ücretsiz olarak mı yoksa ücretli olarak mı öğreniliyor? Açıkça söylemek gerekirse kredi notunuzu hem ücretsiz hem de ücretli olarak öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenme konusunda herhangi bir aciliyetiniz yoksa ücretsiz yöntemi önerebilirim. Eğer kredi notunuzu hemen öğrenmeniz gerekiyorsa ücretli methodları kullanarak anında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu durum, tamamen size kalmıştır.

Biz yazımızda, kredi notumu öğrenmek istiyorum diyenlere hem ücretsiz hem de ücretli methodları anlatacağız. Kredi notu öğrenme ile ilgili her türlü bilgiyi yazımız aracılığıyla aşağıda bulabilirsiniz.

Kredi notu öğrenme nasıl oluyor?

Kredi notunuzu öğrenebilmenin ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı yolu vardır. Eğer hızlı bir şekilde anında kredi notunuzu öğrenmek isterseniz, ücretli yolları tercih etmenizi öneririm. Eğer konunun acelesi yoksa kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür. Her ikisinden birisini tercih etmeniz, durumunuzun aciliyetine göre değişecektir.

Şimdi her iki yöntemi de anlatmaya başlayabiliriz.

Kredi notu öğrenme methodları nelerdir?

Kredi notu öğrenme methodlarını ikiye ayırabiliriz. Bunlardan birincisi ücretsiz kredi notu öğrenmedir. İkincisi ise ücretli kredi notu öğrenmedir.

Yukarıda giriş kısmında da bahsetmiş olduğum gibi eğer kredi notunu öğrenme konusunda bir aciliyetiniz varsa ücretli methodlardan birisini, aciliyetiniz yoksa ücretsiz methodlardan birisini kullanabilir ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuza göre bankalara başvuru yapıp yapamayacağınızı belirleyebilirsiniz. Bu konuda, genel itibariyle bir yönlendirmede de bulunmak istiyorum.

Eğer kredi notunuz 1.100 puanın altındaysa çok büyük ihtimal ile kredi başvurunuz bankalar tarafından onaylanmayacaktır. Bu nedenle, bu puanın altında kalırsanız hiçbir bankaya kredi başvurusunda bulunmayınız. Çünkü her başvurduğunuz kredinin reddi durumunda kredi notunuz daha da düşecektir.

Eğer kredi notunuz 1.500 puanın üstündeyse rahatlıkla kredi başvurusunda bulunabileceğini de ifadelerime eklemeliyim.

Kredi notu öğrenme: Ücretsiz methodlar

Kredi başvurunda bulunacak herkesin merak ettiği konuların başında ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleri gelmektedir. Bu yöntemlerin uygulamaya yani tecrübeye dayalı olduğunu söylemeliyim. Çünkü kredi notu öğrenme konusu ücretli bir hizmettir. Bu nedenle, ücretsiz olarak kredi notu öğrenme yöntemleri istisnadır.

Uygulamaya dayalı olarak gördüğümüz ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemlerini ikiye ayırabiliriz:

  • Banka şubelerine giderek kredi notu öğrenme
  • Telefon bayilerine giderek kredi notu öğrenme

Her iki yöntemi de tecrübelerimize dayanarak anlattığımızı bilmenizi isteriz. Bu yöntemlerden birisini seçerek kredi notunuzu rahatlıkla olmasa da ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Method 1: Banka şubelerine gitmek

Banka şubelerine giderek kredi notu öğrenme yönteminde ilk olarak herhangi bir bankanın şubesini ziyaret ederek kredi kullanmak istediğinizi yetkililere söylemelisiniz. Bu talebinize karşılık banka şubesi sizinle ilgili kısa sürede bir istihbarat yapacaktır. Yani, borç ödeme alışkanlıklarınızı, kredi kullanım yoğunluğunuzu, kredi kullanım limiti gibi bilgileri öğrenmek isteyecektir.

Bu bilgileri en kısa sürede öğrenmek için de kredi notunuzu sorgulayacaktır. Tam da burada devreye girmeniz gerekiyor. İlgili yetkiliden kredi notuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz.

Method 2: Telefon bayilerine gitmek

Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz diğer bir method ise telefon bayilerine giderek sorgulama işlemi yapmaktır. Herhangi bir telefon bayisine giderek (Vodafone, Avea, Turkcell) faturalı hattınız üzerine cep telefonu almak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu talebinize karşılık ilgili kişi, sizin kredi notunuzu sorgulayacaktır.

Yetkili bayi, kredi notunuzu sorguladıktan sonra size kredi notunuzu söylemese bile sizin bu konuda bilgi sahibi olmak istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Telefon konusuna da gelirsek, kredi notunuzu öğrendikten sonra telefon modellerine tekrar bakabilir, kararsız kaldığınız için telefon satın alma işlemini daha sonra gerçekleştirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Önemli uyarı: Bu iki yöntemde asla telefon bayilerine ya da banka şubelerine giderek doğrudan kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylemeyiniz. Eğer böyle bir şeyi yaparsanız, ne telefon bayisi ne de banka şubesi kredi notunuzu size söylemeyecektir. Doğrudan sormak yerine ya kredi kullanmak istediğinizi ya da cep telefonu satın almak istediğinizi söyleyerek konuya dahil olun ve sohbet arasında kredi notunuzu sorunuz.

Ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleri, tabir-i caizse oldukça entrikalıdır. Çünkü bu hizmet, ücretlidir. Bu anlattığım yöntemler, istisnai olup tecrübeye dayalıdır. Normal şartlarda kredi notunuzu öğrenmek istemeniz durumunda en fazla 10 TL’yi gözden çıkarmanız gerektiğini söyleyebilirim.

Bana soracak olursanız, ücretsiz yöntem yerine ücretli yöntemleri tercih ederseniz daha iyi bir sonuçla karşılaşırsınız. Çünkü ücretli yöntemler sonucunda size bir adet kredi notu raporu gönderilecek olup bu kredi notu raporunu detaylı bir şekilde inceleyerek mevcut durumunuzu daha net analiz edebilirsiniz.

Kredi notu öğrenme: Ücretli methodlar

Kredi notu öğrenmede asıl olanın ücretli methodlar olduğunu ifade etmeliyiz. Yukarıda anlattığım herhangi bir entrikalı yöntemi kullanmak yerine belirli bir ücret karşılığında online olarak kredi notunuzu öğrenebileceğinizi söyleyebilirim.

Kredi notu öğrenme işlemini ücretli olarak üç farklı methodla yapabilmeniz mümkündür. Bu methodlar şunlardır:

  • Findeks aracılığıyla kredi notu öğrenme
  • İnternet bankacılığı kullanarak kredi notu öğrenme
  • SMS aracılığıyla kredi notu öğrenme

Şimdi dilerseniz, bu methodları tek tek inceleyelim.

Method 1: Findeks aracılığıyla kredi notu öğrenme

En bilinen ücretli kredi notu öğrenme yöntemi, Findeks aracılığıyla öğrenmektir. Kredi Kayıt Bürosu olarak bilinen KKB aracılığıyla kredi notunuzu her zaman öğrenebilmeniz mümkündür. Findeks bir KKB markası olup internet üzerinden online olarak kredi notunuzu öğrenmenize aracılık etmektedir.

Eğer Findeks üzerinden online olarak kredi notunuzun e-mailinize gönderilmesini istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Özellikle bu methodu, kesinlikle öneriyorum. Çünkü Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde Findeks, size harika bir kredi notu raporu gönderecektir. Bu kredi notu raporunu inceleyerek tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu rapor size, hangi borcunuzu geciktirdiniz, ne kadar borcunuz var vb. tüm bilgileri sunacaktır.

Bu methodu kullanmanız durumunda 20-30 TL ücret ödersiniz. Bu ücret güncel değildir, değişebilmektedir.

Method 2: İnternet bankacılığı kullanarak kredi notu öğrenme

Bankaların internet bankacılığını kullanarak da kredi notunuzu ücretli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çalıştığınız bankanın internet bankacılığını kullanıyorsanız, kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. İlgili menü aracılığıyla başvurunuzu hemen yapabilir ve sonucunu hemen öğrenebilirsiniz. Bu yöntemde de kredi notunuza ait rapor, mailinize gönderilecektir.

Method 3: SMS aracılığıyla kredi notunu öğrenme

SMS aracılığıyla ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Hattınızın hangi hat olduğu önemli değildir. SMS aracılığıyla 20-30 TL civarlarında (değişebilmektedir.) karşılığında kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür. SMS kısmına TC numaranızı yazarak 1112 numaraya mesaj göndermeniz yeterlidir.

Sonuç: Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevaplarını yukarıda tüm detaylarıyla ele aldık. Bu sayede, kredi notunuzu ücretli ve ücretsiz methodlar sayesinde öğrenebilecek ve konut, ihtiyaç veya taşıt kredisi ürünleri kullanıp kullanamayacağını bu sayede tespit etme şansı yakalayacaksınız.

Kredi notunuzun 1.500 bandında olması size oldukça avantaj sağlayacaktır. Daha düşük kredi notunuzun olması durumunda ise kredi başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Özellikle 1.100 kredi puanının altında puana sahip olan kişilerin kredi kullanma konusunda hiç şansı olmayacaklarını ifade etmeliyim.

Kredi notunuz düşük mü? Üzülmeyin, size özel hazırladığımız kredi notu düşüklere kredi veren bankalar isimli yazımızı incelemenizi öneririm.

Yorum yapın