Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2024-2025 Gerçekten Var mı?

Yaşam maliyetleri git gide pahalılaşıyor. Bu durum enflasyon oranın artmasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki yıllık sabit gelirimiz, enflasyon oranı kadar artmıyor. Bu da yaşam maliyetlerinin daha da artmasına sebebiyet veriyor. Hayatın pahalılaşması düğün dernek gibi organizasyonlar için de bir engel oluşturuyor. Bugün en kötü bir düğün bile binlerce lira masraf gerektiriyor. Ev, organizasyon, eşyalar, kıyafetler ve daha birçok gider kalemi söz konusu olabiliyor.

Peki tüm harcamaları karşılamak adına evlilik kredisi kullanabilir miyim?

Eğer şartları sağlarsanız, elbette kullanırsınız. Biliyorum, kredi maliyetleri çok arttı. Peki ama devlet destekli evlilik kredisi 2024-2025 yılında kullanabilir miyim? İşte bu sorunun cevabı biraz tartışmalı. Yazımız da aslına bakarsanız, devlet destekli evlilik kredisi üzerine olacak.

Sizi merak içinde bırakmamak adına dilerseniz, konumuzun detaylarına geçelim.

Devlet destekli evlilik kredisi 2024-2025 var mı?

Geçtiğimiz yıllarda devlet destekli evlilik kredisinden çok bahsediliyordu. Hatta ve hatta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla böylesine bir kredinin verildiğinden bahsediliyordu. Ancak bu tür haberler ve bilgiler ne yazık ki yanıltıcı idi. Çünkü Bakanlığın böylesine bir kredisinin olmadığı, mevzu bahis olanın çeyiz hesabı olduğunu doğrudan Bakanlık sitesinde açıklanmıştır. Bu açıklamayı sizlerle paylaşıyorum.

Soru 1: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Çeyiz Yardımı yapılmakta mıdır?

Cevap:  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının faizsiz ya da düşük faizli evlilik kredisi veya ihtiyacı olanlara evlilik yardımı gibi bir uygulaması bulunmamaktadır.

Ancak, kamuoyunda Çeyiz Hesabı olarak bilinen “Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 2. maddesi kapsamında hazırlanmış, 16.12.2015 tarihli ve 29564 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanmıştır. 18.04.2016 tarihi itibariyle bankalar ilk başvuruları almaya başlamıştır.
Katılımcının Devlet katkısına hak kazanması için;

 • Türk vatandaşı olması veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci  maddesi kapsamına girmesi,
 • Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açması (18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.)
 • Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,
 • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması gerekir.”

Şu ekonomik şartlarda faizsiz evlilik kredisi bulabilmeniz imkansızdır. Hiçbir kurum, kuruluş, banka ya da bir kişiden faizsiz düğün kredisi alabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle, devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar da bulunmamaktadır. Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını olarak böyle bir kredinin olmadığını ifade ederek verebiliriz.

Eğer acil düğün kredisine ihtiyacınız yoksa yukarıda paylaştığım çeyiz hesabı ile birikim yapabilirsiniz. Çeyiz hesabı ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Ancak çeyiz hesabının da çok mantıklı olmadığını ifade edebilirim. Çünkü bu hesapta yapacağınız birikimi, dolara veya altına yatırsanız, bu süre içinde yine bu kadar getiri elde edebilirsiniz.

Faizli evlilik kredisi her zaman alabilirsiniz. Ancak, bu kredinin faizini de üstleneceğinizi bilmelisiniz. Aksi takdirde, kredi kullanım şansınız yoktur. Faizsiz düğün kredisi için başvuru yapabileceğiniz herhangi bir merci bulunmamaktadır.

Devlet tarafından verilen faizsiz düğün kredisi yoktur. Bu kredi için başvurabileceğiniz bir merci yoktur. Eğer kredi ile düğün yapacaksanız, bunun için bankaların ihtiyaç kredi programlarına başvuru yapmalısınız. Bu krediler ise faizlidir. Aylık faiz oranları %2’yi geçmiştir. Bu nedenle de oldukça maliyetlidir. İnternette KOSGEB evlilik kredisi şeklinde araştırmalar yapıldığını gördüm. KOSGEB, evlilik kredisi vermez. KOSGEB, işletmeleri destekleyen bir kamu kuruluşudur.

Evlilik kredisi veren bankalar ve faiz oranları 2024-2025

Ülkemizde evlilik kredisini tüm bankalar vermektedir. Bu bankalar şunlardır.

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıf Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Alternatifbank
 • ING Bank
 • Deniz Bank

Bu bankaların sayısını artırabiliriz. Evlilik kredisi adı altında kullanacağınız kredinin gerçek adı aslında ihtiyaç kredisidir. Düğün ihtiyacınız nedeniyle aldığınız için ismini bu şekilde ifade edebiliriz.

Bu nedenle, düğün kredisi faiz oranları ile ihtiyaç kredisi faiz oranlarının aynı olduğunu ifade edebiliriz.

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2024-2025 bağlantısı: ekonomist.gen.tr/bankalarin-ihtiyac-kredisi-faiz-oranlari/
Devlet destekli evlilik kredisi ile ilgili birçok platformda yanlış bilgiler verilmektedir. Sanki böylesine bir kredi varmış gibi anlatılmaktadır. Bu şekilde bilgilere itibar etmemelisiniz. Aksi takdirde, boşuna çaba sarfetmiş olursunuz. Devlet tarafından böyle bir kredinin duyurusu yapılırsa yine bu yazımızı güncelleyerek size bu konuda detaylı açıklamalarda bulunuruz.

Yorum yapın