Esnaf Kefalet Kredisi Ne Zaman Açılacak 2024-2025? Son Dakika

Esnaf kefalet kredisi, şuan için en önemli esnaf kredilerinin başında geliyor. Bunun nedenini tahmin etmek ise çok zor değil.

Özellikle son dönemde döviz kuru ve enflasyonun artmasıyla faiz oranları ister istemez çok yükseldi. Bankalardan kredi çekmek ateş pahası haline geldi. Hal böyle olunca, ülkemizde uygun faizli ya da faizsiz kredi kullanabilmek ne yazık ki çok zorlaştı. Tam da bu noktada esnaf kefalet kredisinin önemi ve değeri bir kez daha anlaşılmış oldu.

Esnaf kefalet kredisi, diğer banka kredilerine göre oldukça uygun faiz oranlarına sahiptir. Çünkü bir nevi devlet destekli bir kredi özelliği taşımaktadır. Bu özelliğiyle esnaf ve sanatkarlar tarafından sıklıkla başvurulan ve kullanılan bir kredi özelliğine sahiptir.

Bu yazımızda esnaf kefalet kredisine dair her türlü bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2024-2025 yılında ne kadar? Esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir, nasıl alınır? Kaç günde çıkar? Kefil şartları nelerdir? Bunun gibi daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabileceksiniz.

Esnaf kefalet kredisi nedir?

Esnaf kefalet kredisi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (Kısa adı: TESKOMB) tarafından esnaf ve sanatkarlara verilen bir kredi türüdür. piyasa koşullarına göre kıyaslandığında oldukça düşük faizlidir.

TESKOMB, bu krediyi Halk Bankası aracılığıyla esnaf ve sanatkarlara vermektedir.

Hemen hemen her ilçede TESKOMB’un bir şubesi bulunmaktadır. Bu şubeler, genellikle Esnaf ve Ticaret Odası bünyesinden faaliyet göstermektedir.

Esnaf kefalet kredisinden faydalanabilmeniz için bir takım şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlara dilerseniz göz atalım.

Esnaf kefalet kredisi şartları 2024-2025 nelerdir?

Bu krediye başvuru yapabilmek ve bu krediden yararlanabilmeniz için aşağıdaki şu şartları sağlamanız gerekmektedir:

 • Esnaf ve sanatkar olmanız gerekmektedir.
 • Esnaf ve sanatkarlar siciline kayıt olmanız gerekmektedir.
 • Çalışma bölgeniz, kooperatifin çalışma alanı içerisinde yer almalıdır.
 • Farklı bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi üyesi olmamanız gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi esnaf ve sanatkarların en az 6 ay süresince ticari geçmişe sahip olması gerekmektedir. Açıkcası, işletmenizin yaşı en az 6 ay olmalıdır.
 • Kredi sicilinizin çok kötü olmaması gerekir. Eğer kredi siciliniz bozuksa ya da çok kötüyse bu krediden yararlanma şansınız oldukça azalacaktır.
 • 20.000 TL’ye kadar olan kredi talebiniz için kefil, 20.000 TL üstü kredi talebiniz için ise gayrimenkul ipoteği göstermelisiniz.

Yukarıdaki bu şartları sağlamanız durumunda esnaf kefalet kredisini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bankaların kredi çekme şartlarını merak ediyorsanız, detaylar burada: ekonomist.gen.tr/kredi-cekme-sartlari/

Esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir 2024-2025?

Esnaf kefalet kredisini aşağıdaki adımların atılması sonucunda kullanabilirsiniz:

 • Öncelikle bulunduğunuz il veya ilçedeki TESKOMB şubesine giderek gerekli evraklarınızla birlikte yazılı olarak müracat etmelisiniz. Sizin açınızdan atılması gereken adım budur. (Gerekli evrakları aşağıda paylaşacağım.)
 • Müracat ettikten sonra kooperatif, durumunuzu ekonomik ve mali açıdan değerlendirecektir. Bu değerlendirme sonrası sizinle ilgili bir rapor hazırlayacaktır.
 • Kooperatif, bu raporu ve sizin için ortaya çıkan kredi teklifini Halk Bankası’nın ilgili şubesine iletecektir.
 • Halk Bankası, gerekli incelemeleri yapacak ve kredi siciliniz ile ilgili istihbarat yapacaktır.
 • Kredi sicilinizin temiz çıkması halinde başvurunuz olumlu sonuçlanacak ve esnaf kefalet kredisi kullanma şansı yakalayacaksınız.

Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar 2024-2025 nelerdir?

Yukarıda bahsetmiş olduğum başvuru işlemini aşağıda yer alan belgeler beraber yapmalısınız. Gerekli belgeler listesi şu şekildedir:

 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı örneği
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.)
 • Esnaf oda kayıt belgesi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhası fotokopisi

Bu belgelere ek olarak farklı belgeler de sizden talep edilebilir. Bu nedenle, başvuru yapmadan önce il veya ilçenizdeki kooperatifi arayarak güncel belge listesini talep edebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi kaç günde çıkar 2024-2025?

Bu kredi türü için yapacağınız başvurunun kabul veya ret kararı, 15 gün içerisinde yazılı olarak tarafınıza iletilecektir.

Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar 2024-2025?

Esnaf kefalet kredisinin üst limiti, 2024 yılı itibariyle oldukça artmıştır geçen senelere göre. Kredinin vadesi ise en fazla 5 yıldır. Limiti belirlemede tamamen kooperatif yetkilidir. Siz bu konuda doğrudan bir karar alamıyorsunuz.

belirli miktara kadar olan kredi taleplerinde kefil sunmalısınız. Esnaf kefalet kredisi kefil şartları ile ilgili bilgiyi il veya ilçenizde bulunan ilgili birimden alabilirsiniz.

belirli miktar üstü kredi taleplerinde ise kesinlikle taşınmaz ipoteği talep edilmektedir. Taşınmaz ipoteği ile ilgili bir değer tespiti yapılacaktır. İpotek göstereceğiniz taşınmazın değeri ne çıkarsa, ancak bu değerin %60’ına kadar kredi kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, esnaf kefalet kredisinin limiti, ipotek olarak göstereceğiniz taşınmazın değerine bağlıdır.

Önemli uyarı: Verilen kredi tutarından %7 kesinti yapılmaktadır. Kredinin taksitleri ödendiğinde bu kesintinin %4’ü iade edilmektedir. %3’ü ise iade edilmemektedir.

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2024-2025 nedir?

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları 2025 yılında da güncelliğini koruyor. Bu kredinin faiz oranları ile bankaların vermiş olduğu kredilerin faiz oranları kıyaslandığında bu kredinin ne kadar uygun bir kredi türü olduğunu anlayabilirsiniz.

2024-2025 yılı itibariyle esnaf kefalet kredisinin faiz oranları şu şekildedir:

 • Vadesi 1 yıla kadar olan kredilerde yıllık faiz oranı %4’tür.
 • Vadesi 1 yıldan fazla olan kredilerde yıllık faiz oranı %5’tir.

Banka kredilerinde ise yıllık faiz oranları %25’lere kadar çıkmıştır. Bu nedenle, bu kredi türünün neredeyse faizsiz olduğunu dahi söyleyebilirim.

Tavuk çiftliği için kullanabileceğin harika bir kredi bilgilendirme makalesi burada:  ekonomist.gen.tr/tavuk-ciftligi-kredisi/

Yorum yapın