Hafta Sonu Havale Yapılır mı 2024-2025? Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması, bankacılık sistemi başta olmak üzere birçok uygulamayı doğrudan etkilendi. Birçok işlem, artık daha hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bankacılık işlemleri de bunlardan birisidir, diyebiliriz. Günümüzde para transferleri ve daha birçok işlem evinizde dinlenirken dahi yapılabiliyor.

Bugünkü yazımızda, sizlere ”Hafta sonu havale yapılır mı?” sorusunun cevabını vereceğiz. Bunun yanısıra hafta sonu EFT işlemi yapıp yapamayacağınızı da sizlere açıklayacağız.

Öncelikle sizlere havale nedir, EFT nedir, bu soruların cevaplarını vermek istiyorum. Daha sonra ise merak ettiğiniz konuya doğrudan değineceğim.

Havale ve EFT nedir, ne değildir?

Hem havale hem EFT, bir para transfer işlemidir.

Havale, aynı bankanın hesapları arasında yapılan para transfer işlemidir. Örnek vermek gerekirse; Ziraat Bankası hesabından başka bir Ziraat Bankası hesabına gönderilen para transfer işlemine havale denir.

EFT ise farklı bankaların hesapları arasında yapılan para transfer işlemidir. Örnek vermek gerekirse; Yapı Kredi Bankası hesabından Garanti Bankası hesabına gönderilen para transfer işlemine EFT denir.

Hafta sonu havale yapılır mı?

Hafta sonu havale yapılabilmektedir. Havale işlemlerinde herhangi bir saat, gün, tarih vb. kısıtlama söz konusu olmamaktadır. Yapacağınız para transferi, işlemi tamamladıktan 2-3 dakika sonra karşı tarafın hesabına geçecektir. Yine, hafta sonu cebe havale yapmak da mümkündür.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, para transferinin aynı bankanın hesapları arasında mı yapılıp yapılmayacağıdır.

Havale işlemini yukarıda açıklamıştım. Bu açıklamayı mutlaka dikkate almalısınız. Aksi takdirde, yaptığınız işlemin adı EFT olacaktır.

Peki ama hafta sonu EFT yapılır mı?

Şimdi dilerseniz, bu sorunun cevabına geçelim.

Hafta sonu EFT yapılır mı?

Ne yazık ki hafta sonu EFT işlemi yapamazsınız. Daha doğrusu, hafta sonu yapacağınız EFT işlemi sonrası para transferi, hafta sonundan sonra gelen ilk iş günü (yani pazartesi) gerçekleşecektir.

EFT ile transfer edilen para, hafta sonu karşı tarafın hesabına geçmeyecek, pazartesi günü para transferi gerçekleşecektir.

Acil bir durum söz konusu ise kesinlikle havale işlemini kullanmalısınız. Yani, aynı bankanın hesapları arasında para transfer işlemi yapmalısınız. Aksi takdirde, yapacağınız işlem EFT işlemi olur ve para transferi aynı gün gerçekleşmez.

EFT işleminde özellikle bankaların EFT saatlerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Halkbank EFT saatleri bilgisi burada: ekonomist.gen.tr/halkbank-eft-ne-zaman-hesaba-gecer/

Yorum yapın