Kara Listede Olan Biri Kredi Kartı Alabilir Mi? 2024-2025

Günümüzde plastik para olarak adlandırılan kredi kartları, birçok vatadaşın ödeme aracı olarak kullandığı en popüler bankacılık enstrümanlarından birisidir. Hem kredi hem de kredi kartları için vatadaşlarımız bankaların kapılarını zaman zaman çalmaktadır. Ancak çalınan her kapı, ne yazık ki çeşitli nedenlerden dolayı bankalar tarafından açılmıyor. Bunun en önemli gerekçelerden birisi de kara listede olmaktadır. Kara listede olmak, bankaların gözünde borç ödeme alışkanlığı en kötü müşterilerden birisi anlamına gelmektedir.

Peki ama kara listede olan biri kredi kartı alabilir mi?

Bu sorunun en net cevabını, kara listedeyim kredi kartı almak istiyorum diyenler için aşağıdaki yazımızda veriyoruz. Hatta ve hatta kara listeye kredi kartı veren bankalar hususunda kapsamlı açıklamalara yer veriyoruz.

Şimdi dilerseniz, ilgili sorulara cevap vermeye başlayalım.

Kara listede olan biri kredi kartı alabilir mi?

Öncelikle kara liste kavramını açıklamak istiyorum. Aslına bakarsanız, böylesine bir liste yoktur. Sadece ödeme hareketlerinizin kaydının tutulduğu bir kredi sicili vardır. Bu sicilde yer alan kredi notunuz ise ödeme davranışlarınıza göre belirli periyotlarda güncellenmektedir. Kredi notunuzu düşük ise kredi veya kredi kartı kullanma şansınız azalacaktır. Yüksekse kredi ya da kredi kartı kullanma şansınız artacaktır.

Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı merak ediyorsan şu bağlantıyı ziyaret edebilirsin: ekonomist.gen.tr/kredi-notu-kac-olmali/

Bir de haklarında yasal takip başlatılmış olanlar vardır. Bu kişiler, kredi ya da kredi kartı borçlarını toplam 90 gün ödememiştir. Eğer 90 gün boyunca asgari tutarlarda ödeme yapmazsanız, adınıza yasal takip başlatılır. Bu durumda olanlara genellikle kara listeye alınan müşteriler denir. Bu kişilerin kredi notları oldukça az olup ne yazık ki kredi veya kredi kartı çıkartma şansları çok azdır.

Bu kişiler, borçlarının tamamını ödemeleri şartıyla 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı çıkartamazlar. 5 yıl sonra ise kredi sicili tamamen temizlenir. Ancak bu durumda, yeniden kredi çekebilir veya kredi kartı çıkartabilirler.

Kara listedeyim kredi kartı almak istiyorum diyenler için bazı bankalar ipotek karşılığı kredi kartı verebilir. Ancak kara listede olan biri kredi kartı alabilir mi sorusunun en net cevabı ”Hayır” dır. Bu konuda hayal kırıklığı yaşamanızı istemeyiz.

Kara listeye kredi kartı veren bankalar 2024-2025 var mı?

Yukarıda da ifade ettiğim gibi kara listeye kredi kartı veren bankaların sayısı oldukça azdır. Verenler ise kefil veya ipotek karşılığı size kredi kartı verebilecektir. Teminatsız kredi kartı almak ise imkansızdır.

Peki ama kara listede olanlara kredi kartı veren bankalar hangileridir?

Bu konuda öne çıkan bankalar şunlardır:

  • Burgan Bank
  • ING Bank
  • QNB Finansbank
  • TEB

Diğer bankalara nazaran bu bankalardan kara listede olanlar daha kolay kredi kartı çıkarabilirler. Ama sadece düşük bir ihtimaldir. Dediğim gibi bu konuda garanti yoktur. Hakkında yasal takip olan bir müşteri için kredi kartı vermek bankalar için oldukça düşük ihtimaldir.

Kara listeye kredi çıkarılır mı?

Özellikle bu konuda dolandırıcılara dikkat etmenizde fayda var. Ülkemizdeki mevcut duruma göre kara listeye kredi çıkarılması imkansıza yakındır. Bu nedenle, kara listeye kredi çıkarılır diyenlere itibar etmemenizde fayda var. Bazı tefeciler, bu yöntemi kullanarak vatandaşlarımızın mal varlıklarına adeta göz dikmektedir.

Her zaman diyoruz, tefecilerden ve dolandırıcılardan lütfen uzak durunuz.

Kara listede olanlara ev kredisi verilir mi sorusunun cevabı da benzerdir. Ne yazık ki kara listede olanlara da ev kredisi verme hususunda bankalar çekingen davranacaktır.  Kısacası, kara listede olanlara kredi imkanı tanıyan bankalar yoktur. Bu nedenle, fırsatçılardan uzak durmanızda fayda vardır.

Tavsiye makale: Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar

Yorum yapın