Emekliye Faizsiz Kredi 2024-2025 Var mı? Çıktı mı? Ne oldu? (10 Maaş)

Emekliye faizsiz kredi 2025 yılı itibariyle emekli vatandaşlarımız tarafından detayları merak edilen konulardan birisi haline gelmiştir. Ülkemizdeki emekli vatandaşlarımızın aylık sabit gelirleri göz önünde bulundurulduğunda emeklilerin faizsiz kredi ihtiyacını anlamak zor olmayacaktır. Yeterli gelir düzeyinde bulunmayan emekliler için biz de bu yazımızda emekliye faizsiz kredi konusunu ele almak istedik.

Peki ama gerçekten emekliye faizsiz kredi var mı? Emekliye faizsiz kredi çıktı mı? Emekliye faizsiz kredi ne oldu? Ne zaman verilecek, 2024 2025 son dakika gelişmeleri neler?

İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda fazlasıyla bulabileceksiniz.

Emekliye faizsiz kredi 2025 var mı? Çıktı mı?

Ülkemizde 2024 yılında ekonomik anlamda ciddi bir durgunluk olduğu kesin. Bunu enflasyon oranı, döviz kuru vb. ekonomik göstergelerden çok rahat anlayabiliyoruz. Gün geçtikçe TL’nin değeri kan kaybetme ve enflasyon oranı ise yükselmektedir. Son 3-4 aylık süreçte döviz kurunun yükselmesiyle birlikte birçok tüketim mallarına büyük oranda zam geldi. Bu durum da sabit gelirli emekli vatandaşlarımızı açıkcası oldukça zorlamaktadır.

Emekli vatandaşlarımızın gelirleri sabit olduğundan enflasyon oranının yükselmesinden ve döviz kuru artışından emekliler, çok hızlı bir şekilde etkilenmektedir. Günümüzde birçok emekli vatandaşımızın kredi kartı kullandığını ve geçimlerini bu plastik paralar üzerinden sağlamaya çalıştıklarını biliyoruz. Hal böyle olunca acil bir ihtiyaçta yeterli tasarrufa sahip olmayan emekli vatandaşlar, tüketici kredilerine ihtiyaç duyabilmektedir.

Son dönemde Türk Lirasının değer kaybetmesiyle faiz oranları da önemli oranda yükseldi. Artık bankalar, tüketici kredilerini yüksek faiz oranları ile verebilmektedir. Bu nedenle, doğrudan bankalara başvurduğunuzda yüksek maliyetli tüketici kredileri ile karşı karşıya kalırsınız.

Tam da bu noktada faizsiz kredilerin önemi ortaya çıkmaktadır. Eğer faizsiz kredi alabilirsiniz, herhangi bir maliyet söz konusu olmadan sadece çekmiş olduğunuz kredinin taksitlerini öder ve borcunuzu kapatabilirsiniz.

Peki ama gerçekten ülkemizde emekliye faizsiz kredi var mı ya da çıktı mı?

Bu soruya cevap vermek gerekirse, şuan için emekliye faizsiz kredi verilmediğini yani henüz çıkmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Hali hazırda emekli vatandaşlarımız faizsiz kredi başvurusu yapamamaktadır çünkü henüz böylesine bir kredi fırsatı emeklilere sunulmamıştır.

Emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek, 2024 2025 son dakika gelişmeleri nelerdir?

Emekliler, istedikleri zaman faizli kredi başvurusu yapabilirler. Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi faizli kredilerde borç, çok fazla artmaktadır. Örneğin 20.000 TL kredi kullandığınız 48 ayda ödeyeceğiniz toplam tutar neredeyse 40.000 TL’lere yaklaşmaktadır. Hal böyle olunca faizli kredilerin hiçbir faydası söz konusu olmamaktadır. Faizli kredi kullanmanız durumunda sadece günü kurtarmış olursunuz, sonrası ise büyük bir borç yükü anlamına gelmektedir.

Emekliye faizsiz kredi gerçekten büyük bir avantaj olacaktır. Peki ama emekliye faizsiz kredi ne zaman verilecek? 

2024 yılı itibariyle çeşitli ve farklı haber platformları aracılığıyla birçok kez emeklilere faizsiz kredi müjdesi verildi. Bu müjdeye rağmen ortada henüz resmi açıklama bulunmamaktadır. Birçok haber sitesinde anlatılanlar ise tamamen faizli kredilerle alakalıdır.

Emeklilerimiz bu müjde haberleri nedeniyle büyük bir beklenti içine girdi. 2024 yılının sonlarına yaklaşmamıza rağmen bahsedilen emekliye 10 maaş faizsiz kredi uygulaması çıkmamıştır. Henüz konuyla ilgili bir gelişme de yoktur. Bunu açıklıkla söylemek istiyorum.

Konuyla alakalı kulaktan kulağa aktarılan gelişmeler, yalan yanlış bilgilerin de yayılmasına neden olmaktadır. Son dakika ve son durum gelişmelerini merak ediyorsanız, bununla ilgili ufak da olsa bir gelişmenin olmadığını ifade edebilirim. Her ne kadar konuyla alakalı bir gelişme yaşanmamış olsa da bu gelişme olmayacak anlamına gelmemektedir. Çünkü konuyla ilgili çalışmaların yapıldığı da bilinmektedir.

Muhtemel bir duyurunun yapılması durumunda şartlar ne olacak, hangi bankalar emeklilere faizsiz kredi verecek vb. konularda da sizi bilgilendirmek istiyorum.

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar 2025 hangileri?

Söz konusu faizsiz kredi ise mutlaka ama mutlaka işin içinde devlet vardır. Bunu neden söylüyorum? Çünkü günümüzde faizsiz kredi verebilmek imkansızdır. Çünkü hangi banka faizsiz kredi verirse o banka zarar eder. Enflasyon oranının yüksek olması paranın değerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Böylesine bir ortamda bankalar, faizsiz kredi vermezler.

Peki ama faizsiz kredi nasıl verilir?

Tabiki de devlet desteği ile.

Devlet, ancak emeklilerin çekeceği kredilerin faizini üstlenirse emeklilere faizsiz kredi verilebilir. Aksi takdirde, bu hayal ötesi olur.

Peki ama emekliye faizsiz kredi veren bankalar hangileridir?

Yukarıdaki açıklamalarımı iyi incelediyseniz, bu kredinin sadece kamu bankaları tarafından verilebileceğini de tahmin etmişsinizdir. Kamu bankaları aracılığıyla emekli vatandaşlarımıza 0 faizli kredi verebilmek ancak mümkün olabilecektir.

Bu nedenle, aşağıdaki bankaları bu anlamda öne çıkarmak mümkündür.

  1. Halk Bankası
  2. Ziraat Bankası
  3. Vakıf Bankası

Konuyla ilgili duyuru yapıldığında yukarıdaki bankalardan birine veya birkaçına başvuru yapabilmek mümkün hale gelecektir.

Özel bankalar vermeyecek mi? diye soranları duyar gibiyim. Bu üç bankaya ek olarak herhangi bir özel banka aracılığıyla bu kredi verilmeyeceğini öngörüyorum. Ancak şöyle bir durum da söz konusu olabilir, hangi bankadan emekli maaşı alıyorsanız, o banka aracılığıyla 0 faizli kredi alabilmeniz mümkün olabilir. Konuyla ilgili ayrıntılar netleştiğinde size daha doğru bilgileri aktaracağımdan şüpheniz olmasın.

Emekliye faizsiz kredi en fazla ne kadar çekilebilir?

Emekliler en fazla aylık maaşlarının 10 katına kadar sıfır faizli kredi kullanabileceklerdir. Ancak maaşınız her ne olursa olsun kredinin toplam üst limiti ise 45.000 TL’yi geçmeyecektir. Yani 5.000 TL alan bir emekli, 50.000 TL faizsiz kredi kullanamayacaktır.

Vade süresine bakacak olursak azami vade süresinin ya 36 ay ya da 48 ay olabileceği ifade edilmektedir. Bu konuyla da alakalı herhangi bir net durum söz konusu değildir.

Bir diğer husus da SGK’nın emeklilere 3 aylık faizsiz avans verebileceği ile ilgilidir. Söylenenlere göre herhangi bir icra takibi veya maaşından kesinti yapılmayan emeklilere 3 aylık faizsiz avans verilebileceği yönünde bir izlenim vardır. Bu konuyla ilgili herhangi bir teyit almadık, bunu da vurgulamak istiyorum.

Diyelim ki, emeklilere faizsiz kredi müjdesi verildi. Peki ama kullanılan krediler nasıl ödenecek?

Bununla ilgili yapılan açıklamalarda kredi taksitlerinin emekli maaşlarından kesilerek ödeneceği ifade edilmektedir. Faiz olmadığı için vade süresine göre emekli maaşlarından her ay ilgili kredinin taksidi kesilecektir.

Emekliye faizsiz kredi son dakika 2025 gelişmeleri nelerdir?

2024 yılı Ağustos ayı itibariyle herhangi bir gelişmenin olmadığını görüyoruz. Bu olmayacak anlamına gelmiyor.

Biliyorum, ülkemizdeki birçok emekli, geçim sıkıntısı çektiğini ve kredi ihtiyacının olduğunu ifade ediyor. Aslına bakarsanız, bu kredi de soruna çare değil. Ülkece sadece günü kurtarmaya çalışıyoruz. Ancak genel duruma baktığımızda günü kurtarmaktan başka da çaremizin olmadığını görüyoruz.

Peki ama ne olacak?

Uzun vadeli ekonomik reform paketleri kapsamında adımlar atmamız gerekiyor. Cari açığı, bütçe açığını kapatmamız gerekiyor. İhracatı daha da artırmamız gerekiyor. Katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor. Kamu harcamalarını denetlemek gerekiyor. Yabancı yatırımcıları cezbeden uygun bir yatırım ortamını ülkemizde sunmamız gerekiyor…

Ülkemizde refah sorunu gittikçe artıyor. Ülkecek buna yoğunlaşmamız gerekiyor. Enflasyonun bu denli arttığı bir ortamda sabit geliri olan emeklilerimizi korumak ve desteklemek gerekiyor. Bu manada, emeklilere faizsiz kredi fırsatını sunmak büyük önem arz etse de bu uygulamanın kısa vadede yaraya çare olacağını da hepimiz biliyoruz.

2. el araç kredisi yüzde kaç veriliyor merak ediyor musun? Tüm açıklamalar burada: ekonomist.gen.tr/2-el-arac-kredisi-yuzde-kac-veriliyor/

Yorum yapın