2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor 2024-2025? Detaylı Anlatım

Araç kullanmak, günümüzde artık lüks bir eylem değildir. Herkes için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Elbette toplu taşıma araçlarını kullanmak da bazı durumlarda daha avantajlı olabiliyor. Ancak genel itibariyle araç kullanımının insanlara büyük bir kolaylık sağladığını da ifade edebiliriz. 0 araç alımı, maliyetler nedeniyle her zaman mümkün olmuyor. 2. el araç alımı, her bütçeye uygun olabilmektedir. Bir de kredi kullanılacaksa 2. el araç alımı kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda, 2. el araç kredisi yüzde kaç veriliyor sorusu başta olmak üzere birçok sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Taşıt kredisi sayesinde 2.el araç alımı mümkün olmaktadır. Ancak her yaştaki 2. el araç için kredi çekmek pek mümkün değildir. Bu nedenle, bu konu hakkında da sizlerele detaylı bilgi vereceğim. Özellikle 2. el araçlar için yüzde kaça kadar taşıt kredisi kullanılıyor? Bankalar araç kredisinde yüzde kaça kadar kredi veriyor? Bu soruların da yanıtlarını sizlere veriyor olacağız.

2. El araç kredisi yüzde kaç veriliyor?

Sıfır araçlarda ÖTV’nin de yükselmesiyle fiyatlar oldukça yükseldi. 120.000 TL’lik bir araçta neredeyse 50.000 TL vergi ödenir hale gelindi. Hal böyle olunca uygun fiyatlı 2. el araçlar daha çok incelenir oldu. Peki ama 2. el araçlar kredi ile alınabilir mi? Alınırsa ne kadar kredi çekebilirim? İşte tüm bu soruların cevabını sizlere vereceğim.

Öncelikle 2. el araçlar için kredi kullanılacaksa bu araçların yaşlarına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bankalar, ancak belli bir yaşa kadar olan araçlara kredi verebilmektedir. Genel itibariyle 5 yaşına kadar olan araçlara bankaların kredi verdiğini söyleyebiliriz. Ancak bu kesin şart değildir. Bazı bankalar, yaş kriterlerini 7 ya da 10’a kadar yükseltebilmektedir. Bu konuda direk ilgili bankalar ile iletişime geçmek gerekiyor.

2. el oto kredisi kaç yaşa kadar mümkündür sorusunun cevabına 5 yaşa kadar mümkündür, diyebiliriz. Ancak 7 veya 10 yaşına kadar oto kredisi veren az da olsa bankaların olduğunu da söylemek gerekiyor.

Başka bir önemli husus da ne kadar kredi kullanılabileceğidir. 2. el araç kredisi yüzde kaç veriliyor sorusunun cevabını vermek gerekiyor.

Daha önce konuyla ilgili önemli bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sonucunda önemli değişiklikler yapıldı. Aşağıda anlatacaklarım hem sıfır araçlar hem de 2. el araçlar için geçerlidir. Araç kredisi tutarı şartlarında sıfır ve 2. el araçlar arasında herhangi bir fark yoktur. Her ikisinde de aynı oranlar ve limitler geçerlidir.

En başından şu konuya açıklık getirmekte fayda var. Araç tutarının tamamını kredi şeklinde alamazsınız. Mutlaka peşinat ödemeniz gerekmektedir. Sıfır araçlarda satış bedeli, 2. el araçlarda ise kasko değeri baz alınarak belli bir oranda kredi kullandırılmaktadır.

Daha önce yapılan düzenleme neticesinde araç kredisi, 100.000 TL’ye kadar olan araçlarda %70’ine kadar kredi kullanılabilmektedir. 100.000 TL’yi aşan kısım için ise araç ya da kasko değerinin %50’sine kadar kredi kullandırılmaktadır.

Bir örnek ile konuyu ele almak gerekirse;

200.000 TL’lik bir araç için kredi kullanmanız durumunda 100.000 TL’lik kısmı için 70.000 TL; geri kalan 100.000 TL’lik kısım için ise 50.000 TL toplamda ise 120.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

2. El taşıt kredisi veren bankalar hangileridir?

Taşıt kredisinin tamamını veren banka yoktur. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğum oranlar dahilinde belli bir kısmını kredi olarak çekebilirsiniz. Ülkemizde hemen hemen tüm bankalar 2025 yılında taşıt kredisi vermektedir.

2. el araç kredisi kullanmanız durumunda öncelikle araç yaş kriterinizi öğrenmenizi tavsiye ederim. Genel kural, yukarıda da bahsettiğim gibi 5 yaşına kadardır. Şekerbank 15 yaşa kadar olan araçlara kredi verebilmektedir. ING Bank ise 8 yaşına kadar olan bankalara kredi verebilmektedir. Diğerleri genel olarak 5 yaş kriterini kabul etmiştir.

2. el araç kredilerinde kasko ve rehin zorunluluğunu kaldıran bankalar da bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Akbank‘tır. Ancak sıfır araçlarda kasko zorunluluğu devam etmektedir.

2. el araç kredisi yüzde kaç veriliyor isimli yazımız ile ilgili bize soru ve görüşlerinizi her zaman iletebilirsiniz.

Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum yapın