KYK Öğrenim Kredisi Faiz Affı 2024-2025 – Öğrenim Kredisi Yapılandırma

KYK öğrenim kredisi faiz affı 2024 2025 yılında ilan edildi. Yazımızda, KYK öğrenim kredisi faiz affı ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde üniversite eğitimi almış birçok kişi tarafından KYK öğrenim kredisi alınmıştır. Bazılarımız ise bu kredinin borcunu nasıl öderim’i düşünerek bu krediye hiç bulaşmamıştır. Ancak, maddi zorluklar nedeniyle bu krediye ihtiyacı olan ülkemizde çok fazla üniversite öğrencisi olduğundan öğrenim kredisine olan talep de oldukça fazla olmaktadır. Alınan bu kredi sonucu borçlanan öğrenciler, üniversite eğitimleri tamamlandıktan sonra bu borçların derdine düşmektedir. Nasıl düşmesinler? Üniversite mezunu olduktan sonra öğrenciler, 2-3 yıl boyunca iş bulamamaktadır. Bu durumda, geciken taksitlerin üzerine faiz işletilmekte ve borç yükü daha da artmaktadır.

Ancak, 2024 yılı Mayıs ayı itibariyle KYK öğrenim kredisi faiz affı ilan edilebilir. İlan edilen bu af sonucunda peki ne olacak? Bütün borçlar silinecek mi? Öğrenim kredisi yapılandırma nasıl yapılmalı ve nereye başvuru yapılmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

KYK öğrenim kredisi faiz affı 2024 2025 nedir?

KYK öğrenim kredisi faiz affı ile birlikte yaklaşık 300.000 öğrencinin yüzü gülmüştür. Gönül isterdi ki, tüm KYK borçları silinsin ama ne yazık ki böyle bir karar alınmamıştır. Alınan karar ile birlikte 3.9 milyar TL’lik öğrenim kredisi borcunun gecikme zammı ve faiz tutarları alınmayacaktır. Tabi ki, başvuru yapılması şartıyla…

KYK öğrenim kredisi taksitleri düzenli olarak ödenmediğinde ya da geciktirildiğinde hem faiz hem de gecikme zammı uygulanır. Birkaç taksitin ödenmediği durumda kredi borçları vergi dairesine devredilir ve artık vergi dairesi borcun takibini yapar.

KYK öğrenim kredisi faiz affı ile bu faiz ve gecikme zammı tutarları, öğrencilerden alınmayacaktır. Bu durumda, bütün borçların silinmesi durumu ise söz konusu değildir. Anapara borcunu öğrenci arkadaşlar, ödemek zorundadır.

En son bütün borçların silinmesiyle ilgili CHP Milletvekili, bir kanun teklifinde bulunmuştu. Ancak, bu teklif kabul edilmedi. Faiz affının bu teklif ile bir alakası ise yoktur.

Kredi Çekerek Borcunuzu Kapatabilirsiniz: Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

KYK öğrenim kredisi affı 2024 2025 ve öğrenim kredisi yapılandırma başladı mı?

2018 örneğini anlatalım, hafızalarımızı tazeleyelim.

KYK öğrenim kredisi affı, 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7143 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamında başlamıştır. Bu kanun kapsamında, öğrenciler, öğrenim kredisi yapılandırma başvurusu yapabilirler. Bu durumda, öğrenim kredisi borçları yeniden yapılandırılabilecektir.

Bu kanun sayesinde, 31 Mart 2018 tarihi öncesi tüm KYK borçları yeniden yapılandırılabilir.

Yapılandırma ile;

  • KYK borçlarınızın gecikme zammı ve faizi silinecektir. Eğer peşin ödeme yaparsanız, anapara üzerinden çok cüzzi bir miktarda enflasyon farkı ile borcunuzu kapatabilirsiniz. Bu sizin için oldukça avantajlı olacaktır.
  • Öğrenim kredi borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Bu durumda, taksit ödemelerinizi 2 ayda bir yapabileceksiniz. Toplamda 18 taksit ödemeniz söz konusu olacaktır.

KYK öğrenim kredisi yapılandırma başvuruları, Mayıs 2024-2025 tarihi itibariyle online olarak başlamıştır. Online olarak KYK öğrenim kredisi yapılandırma başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yapılandırma başvuruları için son tarihi unutmamak gerekiyor. Son başvuru tarihi Temmuz-Ağustos 2024 2025‘dir. Bu tarihi kaçırmamanızı öneririm.

KYK öğrenim kredisi borcu affı 2025 ile ilgili son dakika gelişmeleri nelerdir?

Konuyla ilgili KYK Genel Müdürü Sinan Aksu bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar şu şekilde olmuştur:

”Üniversite eğitimi süresince öğrenim kredisi almış ancak mezuniyetinden 2 yıl sonra ödemesini gerçekleştirmeyen öğrencilere gecikme zammı uygulanıyordu. Eylül ayından itibaren artık öğrencilerden gecikme zammı alınmayacak. Önümüzdeki dönemde Maliye Bakanlığı’na başvuru yapacak öğrenciler için yeni ödeme takvimi hazırlanacaktır. Son düzenlemeyle beraber öğrencinin ödeyemediği taksitlerden sonra oluşan faiz ortadan kaldırıldı. İlk ana borcu gibi işlem görecektir.”

1 milyondan fazla öğrenci, bu yapılandırma fırsatından yararlanabilecektir.

Yorum yapın