Emekliler Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir 2018?

Günümüzde sabit gelirli vatandaş dediğimizde aklımıza ilk gelen kişiler emekliler olmaktadır. Belirli bir süre çalıştıktan sonra sadece emekli maaşı ile geçinmek zorunda olan bu kesim için ihtiyaçlar bitmiyor. Hal böyle olunca, yeterli birikimi olmayan emeklilerin kredi çekmesi gündeme geliyor.

Peki ama emekliler ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilir 2018?

Bugünkü yazımızda emeklilerin ne kadar ihtiyaç kredisi çekebileceği hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız. Ayrıca, emeklilerimizi ilgilendiren farklı konularda da açıklama yapıp yönlendirmelerde bulunacağız.

Emekliler ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilir?

Emekliler, düzenli geliri olan kişilerdir. Bu nedenle, bankalar da emeklilere kredi verme hususunda adeta rekabet etmektedir.

Genel itibariyle emeklilerin maaşlarının 10 ile 15 katı arasında kredi alabileceğini biliyoruz. Bankalar, emeklilere kredi verirken maaşlarının yarısına kadar kredi taksidi ödeyebileceklerini düşünürler. Bu nedenle, aylık ödeyebileceğiniz kredi taksidi, en fazla maaşınızın yarısı olabilecektir.

Hali hazırda, maaşınızın yarısı kadar kredi taksidi ödüyorsanız, ne yazık ki ihtiyaç kredisi çekemezsiniz.

Bir örnekle açıklayalım:

Emekli maaşınız 2.000 TL olsun.

Eğer kredi taksidi ödediğiniz herhangi bir krediniz yoksa en fazla 28.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Eğer hali hazırda ödediğiniz bir kredi taksidi varsa taksit tutarınıza göre ne kadar kredi kullanabileceğiniz hesaplanacaktır. 1.000 TL aylık ödemesi olan bir kredi kullanmışsanız, bu krediniz bitmeden yeni bir ihtiyaç kredisi çekemezsiniz.

Emekli maaşı 2.000 TL olan birisinin kredi türüne göre çekebileceği kredi miktarları şu şekildedir:

  • İhtiyaç Kredisi: 28.000 TL
  • Konut Kredisi: 70.000 TL
  • Taşıt Kredisi: 32.000 TL

Yukarıdaki tutarlar, emekli maaşınızın miktarına göre değişebilir. Yukarıdaki bu kredi tutarları, aylık 2.000 TL maaş alan bir emekli için geçerlidir.

Emekliler için kredi faiz oranları 2018 ne kadar?

Emeklilere özel ihtiyaç kredisi kampanyalarında çok az miktarda faiz indirimi yapılabilir. Üç aşağı beş yukarı emekliler için belirlenen ihtiyaç kredisi faiz oranları, diğer oranlar ile aynı olacaktır.

İhtiyaç kredisi faiz oranlarını incelemek için ilgili bağlantı: ekonomist.gen.tr/bankalarin-ihtiyac-kredisi-faiz-oranlari/
Günümüzde kredi faiz oranları çok yükselmiştir. En uygun banka dahi aylık %2’den düşük ihtiyaç kredisi kullandırmamaktadır. Bu nedenle, kredi taksitleri ve maliyetler çok yükselmiştir.

Emeklilerin ihtiyaç kredisi kullanabilme şartları 2018 nelerdir?

Her emekli, ihtiyaç kredisi kullanamaz. Emeklilerin ihtiyaç kredisi kullanabilmeleri için bir takım şartları yerine getiriyor olmaları gerekir.

Peki ama nedir bu şartlar?

İşte şartlar:

  • Kredi sicil notunun çok düşük olmaması gerekir.
  • 80 yaşından büyük emeklilerin kredi kullanmaları biraz zordur.
  • Kredi vade süresi en fazla 36 ay olmalıdır.
  • Talep edilen kredi tutarının aylık taksit ödemeleri, maaşın yarısını geçmemelidir.
  • İpotek söz konusu olacaksa eş rızası gerekmektedir.

Yukarıda sıraladığımız bu şartları sağlamanız durumunda, herhangi bir bankadan kredi kullanabilirsiniz. Ancak emekli maaşınızı aldığınız bankadan kredi kullanmanızı öneririm. Bu durumda, ilgili banka size faiz indirimi sağlayabilir. Yine emekli maaşınızı aldığınız bankadan kredi kullanmanız durumunda kredi taksit ödemelerini maaşınızdan kesinti yaptırtarak rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..