En Yüksek Faiz Veren İlk 10 Banka | 2024-2025 Yılı Güncel

En yüksek faiz veren banka 2024-2025 konusunu oldukça önemsiyorum. Çünkü bu konuyu, mevduat sahiplerini doğrudan ilgilendiren ve tasarruflarını değerlendirmede oldukça kritik olan konulardan birisi olarak ele alabiliriz. Siz de en yüksek faiz veren banka ile ilgili araştırmalarınızı tamamlayıp mevduatınızı en karlı şekilde değerlendirebilirsiniz.

Tasarrufu olanların en fazla merak ettiği ve araştırdığı konuların başında banka mevduat faiz oranları 2024 2025 gelmektedir. Çünkü tasarrufunu bankaya yatırarak faiz geliri elde etmek isteyenler, banka mevduat faiz oranlarına göre hareket etmektedir.

Hiç kuşkusuz her tasarruf sahibi, en yüksek mevduat faizi veren banka bilgisini aramaktadır. Eğer yüklü tutarda mevduatınız varsa ve faiz geliri elde etmek istiyorsanız, en uygun banka bilgisine ulaşarak tasarrufunuzu en verimli şekilde kullanmak istersiniz.

Aslına bakarsanız, mevduatınızın yüklü olup olmamasının çok fazla önemi yoktur. Burada önemli olan husus, sahip olduğunuz mevduatı en doğru şekilde değerlendirmektir. Çünkü ülkemizde enflasyon ve döviz kuru oldukça hızlı artmaktadır. Eğer mevduatınızı doğru yatırım araçlarını kullanmadan değerlendirirseniz, çok kısa sürede mevduatınız değer kaybedecektir.

Tasarrufunuzu dolarda, euroda veya TL’de tutuyor olabilirsiniz. Her birisi için mevduat faiz oranları değişmektedir. Döviz kuru mevduat faiz oranları, çok fazla farklılık göstermemektedir. Bu nedenle, bu konuyu detaylı bir şekilde ele almayacağım. Ülkemizde Dolar ve Euro’da mevduat faiz oranları, yıllık bazda %3 ile %4 bandındadır.

Biz sizin için gerekli araştırmaları yapıyoruz. Bu yazımızda, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım ve aralık ayları için hem 2024 yılı hem de 2025 yılı banka faiz oranlarını inceleyebileceksiniz.

Yazımız aracılığıyla, en yüksek faiz veren banka bilgisine de ulaşabileceksiniz.

En yüksek faiz veren banka hangisi?

Son dönem gelişmelerden de sizi haberdar etmek istiyorum. Biliyorsunuz ki, Merkez Bankası, döviz kurunun da yükselmesiyle birlikte faiz artırımına gitti. Merkez Bankası’nın bu hamlelerine karşılık bankaların mevduat faiz oranları ile kredi faiz oranları yükselmiş oldu.

Bankalar, bu faiz artırımına karşılık mevduat ve kredi faiz oranlarını yükseltmesi gayet anlaşılır bir hal almış oldu. Bunun sebeplerini size kapsamlı bir şekilde anlatmak isterim.

Peki ama M.B. faizleri neden yükseltti? Çünkü Merkez Bankası, faizleri yükselterek dolar yerine tasarrufların Türk Lirası’nda kalınmasını cazip hale getirmek istedi. Bu sayede, dolardan kaçmak, TL mevduatıma koşmak gerekecekti.

Ekonomi öyle bir hal aldı ki, dolarda kalmak, mevduat faizi almaktan daha değerliydi. Çünkü dolar ve euro daha fazla kar getiriyordu. Bu nedenle, faizler yükseltildi ve banka mevduat faiz oranları daha cazip hale getirildi. Bu sayede, bir nebze de olsa dolar kuru düşürülmüş oldu.

Size her ay olmak üzere güncel olarak en yüksek faizi veren banka bilgisini vereceğim. 2024 2025 yılı Türkiye Ekonomisi açısından biraz çalkantılı geçecek. Bu nedenle, 2024 2025 yılında da mevduat faiz oranlarını yakından takip edeceğiz. Neredeyse her ay yeni bir gelişme bizleri bekliyor, olacak. Tam sıralı liste halinde, hangi banka ne kadar mevduat faizi veriyor, bu yazımızda güncel verilere ulaşmış olacaksınız.

En yüksek faiz veren banka 2024 2025 hangisi?

Aşağıda sıralı liste halinde en yüksek mevduat faizi veren banka listesini sizinle paylaşacağım. Bu listeyi inceleyerek banka faiz oranları karşılaştırma şansı yakalayacaksınız.

Dikkat! Dikkat!

Aşağıdaki oranlar neticesinde elde edeceğiniz faiz getirisine kesinti (vergi) uygulanabilmektedir. 2024 2025 yılı vadeli mevduat kesinti oranları 2024 2025 isimli yazımızı inceleyebilir, faiz gelirinizin ne kadarına kesinti uygulanacağını öğrenebilirsiniz.

banka mevduat faiz oranları şu şekildedir:

En Yüksek Faiz Veren Banka

En Yüksek Faiz Veren Banka

Yıllık Faiz Oranı (TL)

Şartlar

T-Bank

%26 (32 Günlük)

Min. 100.000 TL İzmir Şubesi

N Kolay Bono (Aktifbank)

%29,54 (Günlük)

Al-Sat serbesttir.

Burgan Bank

%25 (32 Günlük)

Min 100.000 TL için

Vakıf Bank

%25,5 (32 Günlük)

Min 500.000 TL için

Turkish Bank

%26,25 (32 Günlük)

Min. 100.000 TL için

Burgan Bank (Dijital, Şubesiz)

%25 (Günlük)

Min. Tutar yoktur.

Fibabank

%26 (32 Gün)

Min. 100.000 TL için

Şeker Bank

%23,5 (Günlük)

Min. Tutar yoktur.

Fibabank

%24 ( 32Günlük)

Min. tutar yoktur.

Halk Bankası (Genel)

%24,5 (32 Günlük)

Min. 100.000 için

Vakıf Bank

%24 (Günlük

Min. tutar yoktur.

QNB Finansbank

%21,75 (Günlük

Min 100.000 TL için

ING E-Turuncu (Şubesiz)

%24 (Günlük)

Min. 100.000 TL için

Odeabank

%26 (32 Günlük)

Min. tutar yoktur.

Tablo daha kolay anlaşılsın diye sadeleştirilmiştir. Soru ve cevaplarınızı bize gönderebilirsiniz.

Bazı önemli uyarılar

  1. Banka mevduat faiz oranları ile mutlaka banka şubelerine giderek PAZARLIK yapmalısınız. Pazarlık ile yukarıda tabloda yer alan mevduat faiz oranlarından dahi yüksek teklif alma şansınız bulunmaktadır.
  2. Bazı bankaların paraya ihtiyacı olur, mevduat faiz oranlarını daha da artırırlar. Bazı bankaların ise paraya ihtiyacı yoktur, mevduat iştahı bulunmaz, bu bankalarda ise mevduat faiz oranları daha düşük olur. Mevduat iştahı olmayan bankalarda tasarruflarınızı değerlendirmeyin.
  3. En yüksek mevduat faizi veren banka bilgisi sürekli değişmektedir. Bu nedenle, sürekli takip sizin avantajınızadır. 
banka mevduat faiz oranları

En yüksek faiz veren banka faiz oranı 2024 2025 yılında % kaç?

32 günlük en yüksek faiz veren banka, N Kolay Bono’dur.

Ben daha çok mevduat faizleri ile ilgili bir konuya açıklık getirmek istiyorum. En başında söylemem gerekirse mevduat faizi, riski hemen hemen hiç olmayan bir yatırım aracıdır. Aslına bakılırsa yatırım aracı demek de çok mümkün değil. Çünkü günümüz enflasyon ve döviz kuru baz alındığında TL’nin değeri çok hızlı azalıyor. Bu da mevduat faizlerinin yeteri kadar getiri getirip getirmediği sorusunu gündeme getiriyor.

Sonuç olarak söylemek istediğim, mevduat faizi yatırım aracından çok bir değer koruma aracıdır. Paranızı mevduat faizine yatırarak çok fazla getiri elde edemezsiniz, sadece paranızın değerini korursunuz. Bunu her fırsatta dile getiriyorum.

Önemli olan mevduat faizi değildir. Tasarruflarınızı değerlendirirken reel faiz getirisini dikkate almalısınız. Aksi takdirde, getiriden çok zarar edersiniz. Bunu şu şekilde açıklamak istiyorum.

Reel faiz = Nominal faiz – Enflasyon oranı

Mevduat faizi dediğimiz husus nominal faizdir.

Eğer enflasyon oranı çok yüksekse yani nominal faizden yüksekse bankaya yatırdığınız para getiriden çok zarar demektir.

Nominal faiz oranı % 20 olsun. Enflasyon oranının da % 15 olduğunu varsayalım.

Bu durumda;

Reel faiz oranı % 5 olur ve mevduatınız yıllık sadece %5 getiri sağlar size. %20 değil.

Bu ayrım oldukça önemlidir. Çünkü enflasyon oranı, mevduat faiz oranından yüksekse bu durumda tasarruflarınızı başka yatırım araçlarını kullanarak değerlendirebilirsiniz.

2024 yılı Nisan ayı enflasyon oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre %70’e yakın olarak açıklanmıştır. 

En yüksek faiz veren banka 2024 2025 son dakika gelişme ve güncellemeleri

En yüksek mevduat faizi veren banka bilgisi ile ilgili son dakika gelişme ve güncellemelerini burada sizlerle belirli periyotlar dahilinde paylaşacağım.

Bu güncelleme bilgilerini 15 gün veya ayda bir şeklinde gerçekleşecektir. Bu nedenle, her ay düzenli olarak bu sayfamızı ziyaret ederek güncel verilere ulaşabilirsiniz.

Mevduat faiz oranları %20’yi aşmış durumdadır. Kredi kullanmanın yıllık maliyeti ise %40’ı aşmıştır. Aradaki fark zaten bankaların karıdır.

Şu an için en yüksek faizi Aktifbank vermektedir. Diğer banka seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Önemli uyarı: En yüksek faiz veren banka bilgisi 2024 2025 yılında da gün ve gün değişebilmektedir. Hatta mevduat tutarına ve kişiye özel banka mevduat faiz oranlarının da söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Bunu göz önünde tutarak güncel mevduat faiz oranlarını ilgili banka ile iletişime geçerek teyit etmenizi öneririm.

En yüksek faiz veren banka ile ilgili değerlendirmeler

En yüksek banka mevduat faiz oranı veren bankanın %19 faiz oranı ile Burganbank ve %18,5 ile Anadolubank olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Aktifbank’ı da bu listeye dahil edebiliriz. Çünkü %18,53 ile Aktifbank, bono hizmeti sunmaktadır. Ancak şunu da ifade etmek gerekiyor ki Aktifbank’ın bu hizmetinde devlet garantisi yoktur.

Bonoda sadece karşılıklı bağlayıcılık bulunmaktadır. Diğer bankaların mevduatlarında ise 100.000 TL’ye kadar TMSF garanti vermektedir. Bu konuyu da atlamamak gerekiyor.

Mevduatınızı bankaya yatırmayı düşünüyorsanız aşağıdaki şu hususları da dikkate almanızda fayda var:

  • Öncelikle ne kadar süreliğine vadeli hesaba paranızı yatıracağınızı belirleyin. Vade süresi dolmadan paranızı çekmeniz durumunda hak kazandığınız faizi alamayacağınızı iyi bilin.
  • Vade süresine ve mevduat tutarına göre size sunulan faiz oranı değişecektir. Bu kriterlere göre faiz oranı değişebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.
  • Bankaların şubelerine giderek size özel faiz oranını öğrenmelisiniz. İnternette yer alan faiz oranları güncel olmayabilir. Ayrıca, farklı şartları yerine getirmeniz durumunda internette yer alan faiz oranları geçerli olabilmektedir.
  • Sadece faiz oranlarının yüksekliğini dikkate almayın. Daha önce çalıştığınız bankaların mevduat faiz oranları çok düşük değilse bu bankaları öncelikle değerlendirmeye alın.

Vadeli hesap nedir, ne değildir?

Vadeli hesap mevduatınıza faiz işletilmesini sağlayan bir hesap türüdür.

Bankacılıkta vadeli hesap ve vadesiz hesap olmak üzere iki tür hesap bulunmaktadır. Vadesiz hesapta bulunan para için faiz işletilmezken; vadeli hesapta bulunan para için faiz oranları üzerinden faiz işletilmektedir. Vadeli hesapta bulunan paraya eklenen faiz sonrası, paranız artarak artmaktadır. Vadesiz hesapta paranıza faiz işletilmemektedir.

En yüksek faiz veren banka 2024 2025 isimli yazımız ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

En avantajlı anında kredi veren bankaları merak ediyor musun? Detaylar için ekonomist.gen.tr/aninda-kredi-veren-bankalar/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Yorum yapın