En Yüksek Mevduat Faizi Veren Banka 2018 (Sıralı Liste)

En yüksek mevduat faizi veren banka 2018 konusunu oldukça önemsiyorum. Çünkü mevduat sahiplerini doğrudan ilgilendiren ve tasarruflarını değerlendirmede oldukça kritik olan konulardan birisi olarak ele alabiliriz.

Tasarrufu olanların en fazla merak ettiği ve araştırdığı konuların başında mevduat faizleri gelmektedir. Çünkü tasarrufunu bankaya yatırarak faiz geliri elde etmek isteyenler, banka mevduat faiz oranlarına göre hareket etmektedir.

Hiç kuşkusuz her tasarruf sahibi, en yüksek mevduat faizi veren banka bilgisini aramaktadır. Eğer yüklü mevduatınız varsa ve faiz geliri elde etmek istiyorsanız, en yüksek faiz veren banka 2018 bilgisine ulaşarak tasarrufunuzu en verimli şekilde kullanmak isteyeceksinizdir.

Aslına bakarsanız, mevduatınızın yüklü olup olmamasının hiçbir önemi yoktur. Burada önemli olan husus, sahip olduğunuz mevduatı en doğru şekilde değerlendirmektir. Çünkü ülkemizde enflasyon ve döviz kuru oldukça hızlı artmaktadır. Eğer mevduatınızı doğru yatırım araçlarını kullanmadan yatırırsanız, çok kısa sürede mevduatınız değer kaybedecektir.

Bu arada tasarrufunuzu dolarda, euroda veya TL’de tutuyor olabilirsiniz. Her birisi için ise mevduat faiz oranları değişmektedir. Bu nedenle, aşağıda paylaşacağım tablolarda her birisi için güncel mevduat faiz oranlarını da sizinle paylaşacağım. Bu sayede, en yüksek mevduat faizi veren banka bilgisine de ulaşabileceksiniz.

Son dönem gelişmelerden de sizi haberdar etmek istiyorum. Biliyorsunuz ki, Merkez Bankası, döviz kurunun da yükselmesiyle birlikte faiz artırımına gitti. Faiz oranları %13,50’den %16,50’ye yükseltildi. Merkez Bankası’nın bu hamlelerine karşılık bankaların mevduat faiz oranları ile kredi faiz oranları yükselmiş oldu.

Bankalar, bu faiz artırımına karşılık mevduat ve kredi faiz oranlarını yükseltmesi gayet anlaşılır bir hal almış oldu. Bunun sebeplerini size kapsamlı bir şekilde anlatmak isterim.

Öncelikle ülkemizde Türk Lirası, döviz kurlarının da yükselmesiyle çok fazla değer kaybetti. Bu değer kaybediş, son 2 ayda gerçekleşti. Dolar kuru 4,94 TL’lere kadar dayanmıştı. Bu nedenle, Merkez Bankası müdahale etti ve faizleri yükseltti.

Peki ama M.B. faizleri neden yükseltti? Çünkü Merkez Bankası, faizleri yükselterek dolar yerine tasarrufların Türk Lirası’nda kalınmasını cazip hale getirmek istedi.

Ekonomi öyle bir hal almıştı ki, dolarda kalmak, mevduat faizi almaktan daha değerliydi. Çünkü dolar ve euro daha fazla kar getiriyordu. Bu nedenle, faizler yükseltildi ve banka mevduat faiz oranları daha cazip hale getirildi. Bu sayede, bir nebze de olsa dolar kuru düşürülmüş oldu.

Size her ay olmak üzere güncel olarak en yüksek mevduat faizi veren banka bilgisini vereceğim. Tam sıralı liste halinde, hangi banka ne kadar mevduat faizi veriyor, bu yazımızda güncel verilere ulaşmış olacaksınız.

En yüksek mevduat faizi veren banka 2018 hangisi?

Aşağıda tam sıralı liste halinde en yüksek mevduat faizi veren banka listesini sizinle paylaşacağım. Bu listeyi inceleyerek banka faiz oranları karşılaştırma şansı yakalayacaksınız.

Önemli uyarı: 09.08.2018 tarihi itibariyle dolar kuru 5.40 seviyesindedir. Bu inanılmaz artış sonrası, bankaların mevduat faiz oranları daha da artacaktır. Çünkü şuan için Dolar ve Euro’da kalanlar inanılmaz bir getiri elde etmiş oldu. Aslında getiri demek yanlış olacaktır, sadece paralarının değerini korumuş oldular. Mevduatta paralarını değerlendirenler ise bu artışa karşı ne yazık ki tasarruflarının değerini koruyamamış oldular. Bu inanılmaz artışı öngörenler ise kazandılar.

Bankalar

TL

VADE

Hesap Tipi | Şartlar

EFT

Burgan Bank

%19

32 Gün

25K-1M Şube

Ücretsiz

N Kolay Bono(Mevduat değildir)

%21,59

Günlük

Sürekli

Ücretsiz

Anadolu Bank

%19,35

32 Gün

Şube Özel

4 TL

Burgan Bank

%19

Günlük

Max 400k Güldüren Hoşgeldin(90 Gün)

Ücretsiz

ICBC Türkiye

%19

32 Gün

3 Ay Hoşgeldin

3 TL

Vakıfbank

%19,5

32 Gün

500K Şube Özel

Ücretsiz

Odeabank

%18,75

32 Gün

100K-1M Şube Özel

x

TEB Marifetli

%19

Günlük

3 Ay Hoşgeldin

Ücretsiz

Vakıfbank

%17,30

32 Gün

290K Özel Bankacılık

Ücretsiz

Fibabanka

%17

Günlük

Kiraz Hoşgeldin

Ücretsiz

Alternatif Bank

%18,5

Günlük

VOV Hesap Hoşgeldin

Ücretsiz(2k Üstü)

Denizbank

%17,25

32 Gün

200k Şube Özel

Ücretsiz

Vakıfbank

%17,30

Günlük

100k- Arı Hesap Hoşgeldin

Ücretsiz

Halkbank

%16,6

32 Gün

100K Şube Özel

Ücretsiz

ING E-turuncu

*16,5%

Günlük

1 Yıl Hoşgeldin + *ING Ekstra Kart(750 TL Aylık harcama veya fatura ödemesi)

Ücretsiz

T-Bank

%16,5

32 Gün

Şube Özel

2,5 TL

Şekerbank

%18,5

Günlük

Gece Gündüz Hoşgeldin (4 Ay)

3 TL

Finansbank

%17,2

32 Gün

100K Şube Özel Hoşgeldin

Ücretsiz

Odeabank

%17,5

Günlük

Oksijen Hesap

4 TL

Enpara

%17,75

32 Gün

500k(15,5%) – 100k(15%)

Ücretsiz

Yapı Kredi

%16,5

32 Gün

120k Şube Özel

Ücretsiz

Akbank

%15,2

Günlük

Serbest Hesap Hoşgeldin

Ücretsiz(BKM)

Ziraat Bankası

%14,25

32 Gün

200k Şube Özel

Ücretsiz

En yüksek mevduat faiz oranları 2018 Yılında % Kaç?

32 günlük en yüksek faiz veren banka, Aktifbank’tır.

Peki ama en yüksek mevduat faiz oranları 2018 yılında ne oldu?

Bu sorunun cevabını zaten yukarıdaki tabloda gördünüz.

Ben daha çok mevduat faizleri ile ilgili bir konuya açıklık getirmek istiyorum. En başında söylemem gerekirse mevduat faizi, riski hemen hemen hiç olmayan bir yatırım aracıdır. Aslına bakılırsa yatırım aracı demek de çok mümkün değil. Çünkü günümüz enflasyon ve döviz kuru baz alındığında TL’nin değeri çok hızlı azalıyor. Bu da mevduat faizlerinin yeteri kadar getiri getirip getirmediği sorusunu gündeme getiriyor.

Sonuç olarak söylemek istediğim, mevduat faizi yatırım aracından çok bir değer koruma aracıdır. Paranızı mevduat faizine yatırarak çok fazla getiri elde edemezsiniz, sadece paranızın değerini korursunuz. Bunu her fırsatta dile getiriyorum.

Önemli olan mevduat faizi değildir. Tasarruflarınızı değerlendirirken reel faiz getirisini dikkate almalısınız. Aksi takdirde, getiriden çok zarar edersiniz. Bunu şu şekilde açıklamak istiyorum.

Reel faiz = Nominal faiz – Enflasyon oranı

Mevduat faizi dediğimiz husus nominal faizdir.

Eğer enflasyon oranı çok yüksekse yani nominal faizden yüksekse bankaya yatırdığınız para getiriden çok zarar demektir.

Nominal faiz oranı % 20 olsun. Enflasyon oranının da % 15 olduğunu varsayalım.

Bu durumda;

Reel faiz oranı % 5 olur ve mevduatınız yıllık sadece %5 getiri sağlar size. %20 değil.

Bu ayrım oldukça önemlidir. Çünkü enflasyon oranı, mevduat faiz oranından yüksekse bu durumda tasarruflarınızı başka yatırım araçlarını kullanarak değerlendirebilirsiniz.

En yüksek mevduat faizi veren banka 2018 son dakika gelişme ve güncellemeleri

En yüksek mevduat faizi veren banka bilgisi ile ilgili son dakika gelişme ve güncellemelerini burada sizlerle belirli periyotlar dahilinde paylaşacağım.

Bu güncelleme bilgilerini 15 gün veya ayda bir şeklinde gerçekleşecektir. Bu nedenle, her ay düzenli olarak bu sayfamızı ziyaret ederek güncel verilere ulaşabilirsiniz.

Güncelleme 4: N Kolay Bono ile %21’lere varan faiz oranı gündemdedir.

Güncelleme 3: Burganbank’ın %19 faiz oranı sunduğunu konuşulanlar arasındadır. Bazı müşterilere özel bu mevduat faiz oranı ile getiri elde eden kişiler bulunmaktadır. 25.000 TL üstünde bu faiz oranın geçerli olduğu söylenmektedir. Siz de bu konuda Burganbank ile iletişime geçebilirsiniz.

Güncelleme 2: Odebank’ın 2018 yılı Haziran ayı için belirlediği mevduat faiz oranından bahsetmek istiyorum. Odeabank, %17,50 faiz oranı öneriyor. Ancak, mevduat tutarının en az 100.000 TL olması gerekmektedir.

Güncelleme 1: Vakıfbank 2018 yılı Haziran ayı döneminde %17,30 mevduat faizi veriyor. Ancak mevduat tutarının en az 290.000 TL olması gerekmektedir. Bu oran, özellikle bu mevduat tutarı için geçerlidir.

Önemli uyarı: Banka mevduat faiz oranları 2018 yılında da gün ve gün değişebilmektedir. Hatta mevduat tutarına ve kişiye özel banka mevduat faiz oranlarının da söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Bunu göz önünde tutarak güncel mevduat faiz oranlarını ilgili banka ile iletişime geçerek teyit etmenizi öneririm.

En yüksek banka mevduat faiz oranları ile ilgili değerlendirmeler

En yüksek banka mevduat faiz oranı veren bankanın %19 faiz oranı ile Burganbank ve %18,5 ile Anadolubank olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Aktifbank’ı da bu listeye dahil edebiliriz. Çünkü %18,53 ile Aktifbank, bono hizmeti sunmaktadır. Ancak şunu da ifade etmek gerekiyor ki Aktifbank’ın bu hizmetinde devlet garantisi yoktur.

Bonoda sadece karşılıklı bağlayıcılık bulunmaktadır. Diğer bankaların mevduatlarında ise 100.000 TL’ye kadar TMSF garanti vermektedir. Bu konuyu da atlamamak gerekiyor.

Mevduatınızı bankaya yatırmayı düşünüyorsanız aşağıdaki şu hususları da dikkate almanızda fayda var:

  • Öncelikle ne kadar süreliğine vadeli hesaba paranızı yatıracağınızı belirleyin. Vade süresi dolmadan paranızı çekmeniz durumunda hak kazandığınız faizi alamayacağınızı iyi bilin.
  • Vade süresine ve mevduat tutarına göre size sunulan faiz oranı değişecektir. Bu kriterlere göre faiz oranı değişebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.
  • Bankaların şubelerine giderek size özel faiz oranını öğrenmelisiniz. İnternette yer alan faiz oranları güncel olmayabilir. Ayrıca, farklı şartları yerine getirmeniz durumunda internette yer alan faiz oranları geçerli olabilmektedir.
  • Sadece faiz oranlarının yüksekliğini dikkate almayın. Daha önce çalıştığınız bankaların mevduat faiz oranları çok düşük değilse bu bankaları öncelikle değerlendirmeye alın.

Vadeli hesap nedir, ne değildir?

Vadeli hesap mevduatınıza faiz işletilmesini sağlayan bir hesap türüdür.

Bankacılıkta vadeli hesap ve vadesiz hesap olmak üzere iki tür hesap bulunmaktadır. Vadesiz hesapta bulunan para için faiz işletilmezken; vadeli hesapta bulunan para için faiz oranları üzerinden faiz işletilmektedir. Vadeli hesapta bulunan paraya eklenen faiz sonrası, paranız artarak artmaktadır. Vadesiz hesapta paranıza faiz işletilmemektedir.

En yüksek mevduat faizi veren banka 2018 isimli yazımız ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

En avantajlı anında kredi veren bankaları merak ediyor musun? Detaylar için ekonomist.gen.tr/aninda-kredi-veren-bankalar/ bağlantısını ziyaret edebilirsin.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..