Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir 2018? 8 ve 10 Yaşa Mümkün mü?

2018 yılında ülkemizde ekonomik bir buhran yaşandığı ortadadır. Bunu enflasyon ve döviz kuru artışından çok net görebiliyoruz. Ürünlerin fiyatları oldukça zamlandı. Bunlardan birisi de sıfır km araçlardır. Son dönemde 0 km araç fiyatları çok yükseldi. Bu nedenle, tahmin ediyorum ki ikinci el araç piyasası önümüzdeki günlerde daha canlı olacaktır.

Ancak, peşin araç almak, 2.el de olsa çok kolay ve rahat olmuyor. Peşin para, her vatandaşımızın bulabildiği bir şey değil. Bu nedenle, 2. el araçlarda da taşıt kredisi kullanmak gittikçe yaygınlaşıyor.

Peki ama araç kredisi en fazla kaç yaşındaki araçlar için veriliyor? Araç kredisi kaç yaşa kadar verilir 2018? 8 yaşa araç kredisi veren bankalar var mı? 10 yaş araç kredisi veren bankalar hangileridir?

Bu önemli soruların cevabı, bu süreçte yol haritanızı belirlemede oldukça işinize yarayacaktır. Bu nedenle, biz de bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizler için paylaşmaya karar verdik. Bu kapsamlı yazıyı okuduğunuzda bu sorulara ilişkin kafanızdaki soru işaretleri giderilecektir.

Şimdi dilerseniz, bu soruların cevaplarına geçelim.

2. el araç kredisi kaç yaşa kadar verilir 2018?

0 km araçlar için bankalardan kredi çekmek oldukça kolaydır. Çünkü 0 km araçlar yıpranmamıştır ve bankaların gözünde her zaman nakde çevirebilme ihtimalleri oldukça yüksektir. Bankalar, 0 km araçları risk olarak görmezler ve bu araçları rehin alır ve karşılığında kredi kullandırabilir. Kredi taksitleri ödenmediğinde ise bu araçları kolay bir şekilde satabilmektedir.

Ancak, bankaların gözünde 2. el araçlarda durum biraz farklıdır. Çünkü bankalar, çok eski araçlar için kredi vermemektedir. Belirli bir yaş düzeyindeki araçlar için taşıt kredisi verebilmektedir. Çok eski neredeyse hurdaya çıkması beklenen araçlar için bankalardan araç kredisi alamayacağınızı, bu tür araçlar için ancak ihtiyaç kredisi çekebileceğinizi söylemeliyim.

Tavsiye bağlantı: Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları 2018

Taşıt kredileri, ihtiyaç kredilerinden farklıdır ve ihtiyaç kredilerine göre daha uygun faizlidir. Çünkü bankalar açısından satın alınan araç rehin altına alındığı için bankaların riski azalır. Bu da faiz oranlarının biraz daha uygun olmasına neden olur.

Peki ama 2. el araç kredisi kaç yaşa kadar verilir?

Bu durum, bankadan bankaya değişiyor. Kesin ve net bir kural yok. Ancak şunu diyebiliriz ki bankaların %90’ı 5 yaşına kadar olan araçlar için taşıt kredisi vermektedir. Bazı bankalarda bu süre 8 yaşa, bazılarında ise 15 yaşına kadar çıkmaktadır. Bu istisnai bankalardan özellikle bahsedeceğim.

15 yaş üstü araçlar için taşıt kredisi alabilmeniz ise imkansızdır. Yukarıda ifade ettiğim gibi satın almak istediğiniz aracın modeli çok düşükse ve bu aracı almak için nakit paranız yoksa ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Durumu kısaca tekrar ifade edelim:

  1. Bankaların çoğu, en fazla 5 yaşındaki araçlar için taşıt kredisi vermektedir.
  2. Bazı istisnai bankalar, 8 yaşa kadar araç kredisi verebilmektedir.
  3. Sadece Şekerbank, 15 yaşına kadar araç kredisi verebilmektedir.

8 yaş ve 10 yaş araç kredisi veren bankalar 2018 listesi

Araç kredisi kaç yaşa kadar verilir sorusunun genel cevabının 5 olduğunu ifade etmiştim. Ancak bazı bankaların, 8 yaşa ve hatta 15 yaşa kadar araç kredisi verdiğini söyleyebiliriz. 8 yaş ve 10 yaş araç kredisi veren bankalar bilgisini dilerseniz, sizlerle paylaşmaya başlayalım.

  1. Vakıfbank: 8 yaşındaki araçlar için taşıt kredisi veren bankalardan birisidir. 8 yaş araçlar için kredi vade süresi en fazla 36 ay olmaktadır. 5 yaşa kadar olan araçlarda vade süresi ise 48 ay olabilmektedir.
  2. ING Bank: 8 yaşa araç kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.
  3. QNB Finansbank: 8 yaşa kadar taşıt kredisi veren bankalar arasındadır. Ancak bu yaştaki araçlar için kredi vade süresi en fazla 24 aydır.
  4. Şekerbank: 15 yaşına kadar olan araçlar için araç kredisi kullandırtmaktadır. Bu kapsamda tek istisnai bankadır. 10 yaşından 15 yaşına kadar araç kredisini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çok araştırılması ve merak edilmesi nedeniyle Türkiye İş Bankası ve Akbank’ın da kaç yaşına kadar araç kredisi verdiğini burada belirtmek istiyorum. İş Bankası ve Akbank 2.el taşıt kredisi yaş sınırı ise 5 yıldır.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..