Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi 2024-2025?

Boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi 2024-2025? Boşanmış kadın babasının sigortasından faydalanabilir mi 2025? Sağ babanın maaşını almak mümkün mü? Bu yazımızda, tüm bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Yazımızda, ayrıca boşanmış kadının sosyal güvencesi ve daha birçok konu hakkında da bilgilendirmelerde bulunacağız.

Malumunuz evliliklerden sonra kadınlar, zor duruma düşebilmektedir. Çünkü birçok kadın, ekonomik olarak özgürlüğe sahip olmadığı için maddi ve manevi açıdan sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu sebeple, devletimiz buna yönelik çeşitli önlem ve tedbirler almıştır. Bu önlemlerden birisi de boşanmış kadınlara maaş bağlanması prosedürüdür. Bazı şartların yerine getirilmesi durumunda boşanmış kadınlar hem babasından maaş alabilmekte hem de sosyal güvencelerden yararlanabilmektedir. Boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi 2024-2025? sorusuna bu nedenle tüm detaylarıyla cevap vermiş olacağız.

Boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi 2024-2025?

Öncelikle boşanmış bir kadının babasından maaş alabileceğini ifade edebilirim. Ancak bunun için bir takım şartları yerine getirmiş olması şarttır.

Peki ama nedir bu şartlar? Şimdi dilerseniz, bu şartlara hızlıca bir göz atalım.

  • Eşinden boşanmış olması ve eşinden ayrı bir evde yaşıyor olması gerekir.
  • Evli olmaması gerekir.
  • Babasının emekli olması gerekir.
  • Boşanmış kişinin emekli veya herhangi bir yerde SGK’lı olarak çalışmıyor olması gerekir.

Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsa, boşanan kadın babasından maaş alabilmektedir. Ayrıca, boşanmış kadın sağ babasının maaşını alabilir mi, sorusuna da cevap vermemiz yerinde olacaktır. Baba eğer yaşıyorsa, bu durumda boşanan kadın babasının maaşının bir kısmını alabilmektedir. Bu durumda, babasının maaşının tamamını alabilmesi mümkün değildir.

Yine, boşanmış kadın babasının sigortasından faydalanabilir mi, sorusuna da bir cevap vermek gerekiyor. Boşanmış kadın, yukarıdaki şartları sağlıyorsa, babasının sigortasından faydalanabilmektedir. Boşanmış kadının sosyal güvencesi bu kapsamda sağlanmış bulunmaktadır.

Şartların sağlanması durumunda boşanan kadın, başvurusunu Sosyal Güvenlik Kurumu‘na yapabilmektedir.

Boşanmış kadının babasından aldığı maaş hangi durumlarda kesilir?

Babasının maaşını almaya hak kazanan kadınların bu maaşı almaya devam edebilmeleri için bazı şartları devamlı olarak sağlamaları gerekmektedir. Bu anlamda, yerine getirilmesi gereken şartlardan en önemlisi kesinlikle boşanılan eş ile aynı evde yaşamamalarıdır. Aksi durumda, alınan maaş, devlete geri ödenir ve suç işlenmiş olunur. Başka bir kişi ile aynı evde yaşamak ise herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermez. Yine, babasından maaş alan kişi, sigortalı bir işe girdiğinde veya başka birisi ile evlendiğinde bu maaş kesilecek ve artık babasının maaşını alamayacaktır.

Yorum yapın