Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır 2024-2025?

Çeşitli nedenlerden dolayı banka hesaplarınıza bloke koyulabilir. Peki ama bu durumda banka hesabı bloke kaldırma nasıl yapılır? Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır? Banka hesabı blokesi nasıl kalkar? İşte bu soruların cevaplarını verdiğimiz bu yazımızı inceleyerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ya da bankalara olan borçlarınızdan dolayı banka hesaplarınıza bloke koyulabilmektedir. Peki ama banka bloke koyma işlemi yasal mı? Evet, eğer borçlarınızı vadesinde ödemediğiniz takdirde, banka hesaplarınıza bloke koydurulabilir. Borçlarınızın miktarına göre tüm hesaplarınıza dahi bloke koydurma işlemi yaptırılabilir. Eğer borcunuz çok yüklü değilse, bu durumda sadece belirli banka hesaplarınıza bloke koyulacaktır. Bu durum, kişiye ve koşullara göre değişim gösterecektir.

Bu yazımızda, sizlere banka hesabına koyulan blokenin kaldırılıp kaldırılamayacağına ve nasıl kaldırılabileceğine dair bilgiler sunacağız. Yazımıza ek olarak yorum aracılığıyla soru ve fikirlerinizi bize her zaman iletebilirsiniz.

Banka hesabı neden blokelenir?

Kamu dairelerine yani devlete borcunuz varsa banka hesaplarınıza bloke konulabilmektedir. Bu durumda, devlet borçlarını tahsil etmek adına bu girişimde bulunabilmektedir.

Böylece hızlı bir tahsil seçeneğini kullanmış olmakta ve alacağını garanti altına almaktadır. Eğer banka hesaplarınıza bloke konulduğunu öğrendiyseniz, e-Devlet üzerinden hızlı bir şekilde kim tarafından banka hesabınıza bloke koydurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır 2024-2025?

Banka hesaplarınıza bloke konulduysa bu durumda ilk olarak hangi kurum tarafından bu blokenin koydurulduğunu öğrenmelisiniz. Banka hesaplarına bloke koyduran kurumlar genellikle devlet daireleridir. Bu devlet dairesini öğrendikten sonra ilgili kuruma giderek bire bir konuyla ilgili görüşme yapmanız avantajınıza olacaktır.

Özellikle ödenmemiş vergi borçları nedeniyle bu blokelerin koydurulduğunu biliyoruz. İlgili kamu kuruluşu, hemen e-haciz methodunu kullanarak banka hesaplarına doğrudan bloke koydurabilmektedir. Madem parası var neden borcunu ödemiyor? mantığıyla konuya yaklaşmaktadırlar.

İlgili kamu kuruluşu ile görüşüldükten sonra borcunuza ait yatırmanız gereken tutarı öğrenmelisiniz. Borcunuz ne kadarsa bu borcu ilgili devlet dairesine yatırmalısınız. Yatırdıktan sonra işiniz bitmiyor. Borcunuzu ödedikten sonra ödemenizi yaptığınıza dair ilgili kurumdan bir yazı almalısınız. Bu yazı ile birlikte ilgili bankaya gitmeniz şarttır. Yazı metninde mutlaka borcunuzu ödediğinizi ve hesaplarınıza konulan blokenin kaldırılması için herhangi bir engellin bulunmadığı ifadeleri yer almalıdır.

İşin açıkcası, banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır sorusuna verilecek en net cevap budur: Borcunuzu ödemek!

Borcunuzu ödemeden banka hesaplarınıza konulan blokeyi kaldırmanız mümkün değildir.

Yeni banka hesabı açarak blokeden kurtulmam mümkün mü 2024-2025?

Bu yöntemin işe yarayacağını söylemek çok mümkün değildir. Çünkü ilgili kurum, sürekli yeni hesap açılıp açılmadığını sistem üzerinden kontrol ettirebilmektedir. Bu nedenle, yeni banka hesabı açarak blokeden kurtulabilmek pek mümkün değildir. Kısa sürede yeni açtığınız hesabı kullanabilmeniz mümkün olabilir. Ancak kısa vadede bu hesap da kapatılacaktır. Bu nedenle, hali hazırda hesabınıza konulan blokeyi kaldırtmaktan başka çareniz olmayacaktır. Bunun için de çare, borcunuzu kapattıktan sonra bankaya borcu yoktur yazısı ile başvuru yapmanızdır.

Tavsiye bağlantı: Senetle para veren yerler

Yorum yapın