Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 2024-2025?

Okuyucularımız tarafından tarafımıza yönetilen sorulardan birisi de ”Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?” sorusudur. Bu soruya benzer birçok soru da yine tarafımıza iletilmektedir. Kredi çekmek için sigorta süresi nedir? İşe girdikten kaç ay sonra kredi çekebilirim? vb. soruları da sıklıkla cevaplamaya çalışıyoruz.

Benzer soruların tarafımıza sıklıkla yöneltilmesi sonucu bugünkü yazımızda bu soruları cevaplamak istedik. Ekonomist ailesi olarak sizden gelen soruları birer makale şeklinde ele aldığımızı da bilmenizi isteriz.

Şimdi dilerseniz, cevaplarını merakla araştırdığınız bu soruların cevaplarına geçelim.

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir?

Günümüz bankacılık sisteminde bankalar, kredi kullandıracağı müşterilerinin gelirlerinin olup olmadığını araştırmaktadır. Bu araştırma yöntemlerinden birisi de müşterilerinin SGK kayıtlarının olup olmamasıdır. Çünkü günümüzde bir kişinin aktif olarak çalıştığını SGK kayıtları göstermektedir. Bankalar, sadece müşterilerinin kredi notlarını değerlendirmezler, aynı zamanda bu kişilerin SGK kayıtlarını da incelerler.

Kredi müşterilerinin sadece güncel çalıştığını gösteren belgeler yetmez. Bankalar, ayrıca ne kadar süreyle müşterilerinin çalıştığını da görmek ister. Çünkü ülkemizde özel sektörde 2 aylık bir deneme süresi söz konusudur. Bir kişi, işe alındığında 2 aylık deneme süresine tabidir. 2. ayın sonunda deneme süresince başarısız bulunmuşsa görevine son verilebilir. Bu nedenle, bankalardan kredi çekmek için en az 3 ay sigortalı olunması gerekmektedir.

Bankalar, kredi kullandırırken risk analizi yaparlar. Müşteri taleplerini kapsamlı bir şekilde incelerler. Hem müşterilerinin kredi notlarına hem de en az 3 ay çalışıp çalışmadıklarını incelerler.

Şunu belirtmekte fayda var: Bu en az 3 aylık süre, bankadan bankaya değişebilir. Hatta ve hatta çekilecek kredi türüne göre dahi değişebilmektedir.

Bu nedenle; ihtiyaç, konut ve taşıt olmak üzere minimum çalışma süreleri şu şekildedir:

İhtiyaç kredisi: En az 3 ay (Bazı bankalar en az 4 ay veya 6 ay gibi süreler de kriter olarak belirleyebiliyorlar.)

Taşıt kredisi: En az 6 ay (Bazı bankalar 12 ay gibi süreleri kriter olarak belirleyebiliyor.)

Konut kredisi: En az 12 ay ve üstü

Yukarıdaki bu süreler, bankadan bankaya değişebilmektedir. Kesin süreler değildir. Genel itibariyle kredi çekmek için sigorta süresi nedir? sorusunun cevaplarıdır.

İşe girdikten kaç ay sonra kredi çekebilirim?

Bu sorunun cevabını yukarıdaki açıklamalarımdan anlamışsınızdır zaten. Biz yine de belirtelim. İşe girdikten 3 ay sonra kredi puanınızın da kötü olmaması şartıyla ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Diğer kredi türlerinde süre değişebilir. Yine bazı bankalar en az 4 ay ya da 6 ay devamlı çalışma şartı arayabilmektedir.

Taşıt ve konut kredileri için belirtilen sürelerde çalışmakta yetmeyebilir. Ayrıca teminat veya kefil de istenebilmektedir. Genellikle satın alınan taşıt ya da konut ipotek olarak alınmaktadır.

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor? isimli yazımıza ek olarak güncel konut/ev kredisi faiz oranları isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum yapın