Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Nasıl ve Ne Zaman Açılır?

Kullanılama kapatılan kredi kartı ile ilgili yazımızda birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır? Kapatılan kredi kartı tekrar ne zaman açılır? Kapattığımız kredi kartını tekrar nasıl açarız? Ve benzeri soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Dünya genelinde kredi kartlarının yaygın bir şekilde kullanıldığını biliyoruz. Günümüzde kredi kartları, adeta birer plastik para haline gelmiştir. Ülkemize baktığımızda ise kredi kartlarının dünya geneline kıyasla bir tık daha fazla kullanıldığını da söyleyebiliriz. Ancak yaptığımız bazı hatalar nedeniyle kredi kartları, bankalar tarafından kullanıma kapatılabilmektedir. Bazı durumlarda ise kendi isteğimizle de kredi kartlarımızı kapatabiliyoruz. Her iki durum için de kullanıma kapatılan kredi kartlarını açmanın bazı formülleri var. Bu formülleri sizinle yazımızda paylaşıyoruz.

Kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kullanıma kapatılan kredi kartını açmada, bu kredi kartının sizin isteğinizle mi yoksa banka tarafından mı kapatıldığı oldukça önemlidir. Eğer kendi isteğinizle kredi kartınızı kullanıma kapattıysanız, bu durumda iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birisini kullanarak kullanıma kapattığınız kredi kartınızı tekrar açtırabilirsiniz.

Kullanıma kapattığınız kredi kartınızı tekrar açtırmak için seçenekler:

  1. İlgili banka şubesine giderek banka danışmanınıza kapattığınız kredi kartınızı tekrar açtırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu durumda, müşteri danışmanınız, kredi kartınızı tekrar kullanıma açmak adına gerekli işlemleri başlatacaktır.
  2. Banka şubenizi arayarak iptal ettirdiğiniz kredi kartınızın tekrar kullanıma açılmasını istediğinizi belirtiniz. Size kısa sürede geri dönüş yapacaklardır.

Size tavsiyem, doğrudan ilgili banka şubesine giderek kredi kartınızı tekrar aktif ettirmenizdir. Eğer kredi kartınını güvenlik gerekçesiyle ortadan kaldırdıysanız, bu durumu da banka yetkililerine belirtiniz. Sizin adınıza yeni bir kredi kartı çıkartılacaktır.

Eğer borçlarınız yüzünden kredi kartınız kapatıldıysa bu durumda, şartlar ve koşullar değişmektedir. Şunu da belirtelim ki, borç yüzünden kapatılan kredi kartını açma konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu durumda, kredi kartınızı tekrar aktif haline getirebilmek için borcunuzun tamamını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi kartınızın borçlarını zamanında ödemediğiniz için kredi skorunuz da bundan zarar görmüştür. Bu nedenle, kapatılan kredi kartınızı açtırabilmek adına borcunuzun tamamını ödemekten başka çareniz bulunmamaktadır. Aksi takdirde, gecikmeli ödeme nedeniyle kredi puanınız daha da düşecek ve gelecekte kredi kullanma adına büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalırsınız.

Kapatılan kredi kartı ne zaman açılır?

Kapatılan kredi kartı, borcunuzun tamamını öder ödemez, kullanıma açılacaktır. Bu durumla ilgili telefonunuza bilgilendirme mesajı gelecektir. Borcunuzu ödedikten sonra tekrar kullanıma açılan kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Bu konuda, çok fazla sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak uzun süre kredi kartı borcunuzu ödemediyseniz, bu durumda bankanız borcunuzu ödeseniz dahi kredi kartınızı aktif hale getirmeyebilir.

Eğer kredi kartınızı önceden kendi insiyatifinizle kapattıysanız, tekrar açılma işlemi 1-2 gün sürebilir. Bazı durumlarda, aynı gün içerisinde tekrar aktif hale getiren bankalar da bulunmaktadır.

Yeni kredi kartı kullanıma nasıl açılır?

Eğer ilk kez kredi kartını kullanacaksanız ve daha yeni elinize ulaştıysa, bu durumda sahip olduğunuz kredi kartının şifresini değiştirmelisiniz. Size gönderilen kredi kartı şifresini, ilgili bankanın ATM şubesine giderek kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra yeni kredi kartınız kullanıma açılmış olacaktır. Yeni aldığınız kredi kartınızla harcama yapmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır isimli makalemizle ilgili aklınıza takılan soruları bize her zaman sorabilirsiniz.

Yorum yapın