Döviz Alım Satım En İyi Banka 2024-2025 | Makası En Dar Banka

Döviz alım satım konusunda en iyi bankayı arıyorsanız, bankaların makas aralıklarından şikayetçiyseniz doğru adrestesiniz. Çünkü bu yazımızda, sizler için döviz alım satım en iyi banka 2024-2025 bilgisini veriyoruz. Bu sayede, makası en dar olan bankayı bulabilecek ve mevduatınızla ilgili en doğru banka üzerinden döviz alım satımı yapabileceksiniz.

Son dönemde TL, önemli oranda değer kaybetti. Gün içerisinde dahi 30 kuruş artıp 30 kuruş düştüğü anlar dahi oldu. Döviz alım satımı yapanlar ise önemli kırılma anlarını yakalayıp önemli karlar elde ettiler.

Peki ama döviz alımı satımı yaparak önemli gelirler elde edilir mi?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişmektedir. Dünyada ve ülkemizde ekonomik gelişmeleri, haberleri iyi takip eden ve ekonomik ve siyasi verileri doğru analiz edebilen kişiler, döviz alım satımı yaparak önemli gelirler elde edebilmektedir. Aynı zamanda döviz alım satımı yaparken doğru banka ile çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü döviz alım satımında makas darlığı çok önemlidir. Döviz kuru makası çok açık olan bankalardan ziyade en dar makas aralığına sahip bankalar üzerinden döviz alım satımı yapmak gerekiyor. Aksi takdirde, makas aralığı ticaretinize zarar verebilir. Yine alım satım yaptığınız döviz miktarı da oldukça önemlidir. Yüksek döviz miktarı, yüksek karı da beraberinde getirmektedir. Düşük tutarlı döviz alım satımı, tatmin edici sonuçlar vermeyebilir.

Son olarak, döviz alım satımında önemli olanın döviz miktarını artırmak olduğunu söylemeliyim. Döviz alım satımı yapmadan önce 10.000 dolarınız varsa alım satım işlemleri sonucunda bu dolar miktarını 10.000 dolar üzerine çıkarmak önemli olandır.

Her neyse konumuza dönmek gerekirse, bu yazımızda sizlere döviz alım satım en iyi banka veya bankaları sunmaya çalışacağız. Sadece bir bankadan söz edebilmek mümkün değil ancak her bankadan da söz edemeyiz. Burada döviz kuru farkı konusunda en iyi bankaları değerlendirmeye alacağız.

Şimdi dilerseniz, döviz makas aralığı en az olan banka 2024-2025 bilgilerini sizinle paylaşmaya başlayalım.

Döviz alım satım en iyi banka 2024-2025 hangisidir?

Döviz alım satım en iyi banka bilgisine geçmeden önce bazı konularda uyarılarımı ve tavsiyelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle döviz kur farkının en az olduğu zaman dilimleri vardır. Bu zaman dilimleri, hafta içi günlerde borsanın açık olduğu saatlerdir. En dar makas, bu zaman dilimlerinde söz konusu olabilmektedir. Geceleri, hafta sonları veya resmi tatillerde döviz kuru makası oldukça açık olmaktadır. Ülkemizde borsa, 09.40 ile 18.05 saatleri arasında açıktır. Bu saatlere de dikkat etmenizde fayda vardır.

Döviz kuru makasları, bankalar tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple, her bankanın döviz kuru farkı birbirinden farklıdır. Bazı bankalar, makası 1 kuruşa kadar düşürürken, bazıları 1 TL’ye kadar çıkarabilmektedir. Her gün içerisinde kur aşırı hareketliyse birçok bankanın döviz kuru makası oldukça açık olacaktır. Aşağıda sizlerle paylaşacağım bankalarda döviz kuru çok hareketli dahi olsa makas çok açık olmamaktadır. Bu nedenle, bankaların makas aralıkları bilgisi oldukça kıymetlidir.

Son olarak, bankaların hesap işletim ücretlerini mutlaka öğrenmelisiniz. Aşağıda paylaşacağım bankalarda hesap işletim ücretleri minimum düzeydedir. Ancak yine de siz hesap açtırmadan önce mutlaka hesap işletim ücretlerini, müşteri hizmetlerinden öğrenmelisiniz.

Aşağıda paylaştığım banka bilgilerini gerek müşteri yorumlarını baz alarak gerekse kendi tecrübelerimden derlemeye çalıştım. Bu konudaki nihai karar sizindir. Araştırmalarınız bu yazıyla sınırlı kalmamalarıdır. İlgili bankaların şubelerine giderek yüz yüze görüşme yapmanızı tavsiye ederim.

Döviz kuru makası en dar olan banka 1: TFX Target

Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından TFX Target platformu, döviz alım satımı yapanlar için en ideal oluşumlardan birisidir. Ancak en başında söylemem gerekiyor ki eğer döviz alım satımına konu işlem tutarı 1500’den azsa TFX Target’ı kullanabilmeniz mümkün olmamaktadır. 12 Eylül 2018 tarihinden itibaren işlem alt limiti 1500 olarak belirlenmiştir.

Döviz alım sayım en iyi banka, TFX Target’tır. Çünkü gerek döviz kuru makasının dar olması gerekse hesap işletim ücretlerinin uygun olması dolayısıyla bu bankayı tercih edebilirsiniz.

TFX Target’da döviz hesabı açtırarak döviz alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Döviz kuru makası en dar olan banka 2: Senin Bankan

Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından döviz alım satım yapanlar için oluşturulan bir platform olan Senin Bankan, ülkemizdeki döviz kur farkı en az olan bankalar arasında yer almaktadır. En avantajlı döviz kuru makası sunan bankalardan birisi olan Senin Bankan sayesinde hafta içi her gün 5/24 döviz alım satımı yapabilirsiniz.

Eğer Senin Bankan hesabınız yoksa internet üzerinden başvurunuzu yaparak döviz hesabı açtırabilirsiniz.

Senin Bankan, döviz alım satım hususunda piyasa şartlarına göre kur makasının değişebileceğinden bahsetmektedir. Özellikle Pazartesi günleri saat 00.00 ile 08.30 arasında makas aralığının açık olabileceği ihtimalini vurgulamaktadır. Bu bilgileri de göz ardı etmeden işlemlerini Senin Bankan üzerinden yapabilirsiniz.

Döviz kuru makası en dar olan banka 3: Odeabank

Çeşitli sosyal platformlarda Odeabank, en dar kur makasına sahip bankalar arasında gösterilmektedir. Müşteri yorumlarını baz alacak olursak, Odeabank’ı da bu kapsamda döviz alım satım en iyi bankalar kategorisinde değerlendirebiliriz. Bazı müşteriler, geceleri dahi Odeabank döviz kuru makasının oldukça dar olduğundan bahsetmektedir. Odeabank döviz hesabı açtırarak döviz alım satım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Döviz kuru makası en dar olan banka 4: HSBC

HSBC bankasını çok fazla duymamışsınızdır. En azında diğer bankalar gibi ülkemizde çok popüler bir banka değil. Ancak döviz alım satım en iyi bankalar arasında HSBC’de yer almaktadır. Döviz kur farkı oldukça az olan HSBC’yi de bu kapsamda değerlendirmekte fayda var, diye düşünüyorum.

Döviz alım satım işlemlerinizi HSBC üzerinden yaparak makas dezavantajını avantaja çevirebilirsiniz. Şubeler, telefon ve mobil ile ATM’ler üzerinden HSBC döviz alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz kuru makası en dar olan banka 5: Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası, döviz kuru makası en dar olan bankalardan biri değildir.

Peki ama o zaman neden Türkiye İş Bankası’nı bu kapsamda anlatıyorum.

Çünkü Türkiye İş Bankası, döviz alım satımında hiç bir zaman sorun çıkaran bir banka olmamıştır. Birçok banka, döviz kurunun aşırı oynak olduğu zamanlarda sistem çökmesi vb. bahanelerle döviz alım satımını kapatabilmektedir. Ancak Türkiye İş Bankası, bu konuda oldukça önde olup müşterilerine böyle bir mağduriyet yaşatmamaktadır.

Gün içerisinde işiniz gereği döviz alımı satımı çok fazla yapıyorsanız, Türkiye İş Bankası’nı bu anlamda tercihleriniz arasında değerlendirebilirsiniz.

Döviz kuru makası en dar olan banka 6: Enpara.com

Bir zamanların en tercih edilen platformlarından birisi de QNB Finansbank bünyesi altında olan enpara.com idi. Peki ama şimdi nasıl? Müşteri yorumlarına bakacak olursak, en azından eskisi kadar tercih edilen bir platform olmadığını söyleyebilirim.

Özellikle döviz kurunun çok fazla yükseldiği panik günlerinde enpara.com döviz kuru makasını hafta içi günlerinde dahi oldukça geniş tutmuştur. Bu nedenle, müşteri yorumlarını baz alırsak, enpara.com’un döviz alım satımı konusunda eski tanınırlığının kalmadığını ifade edebiliriz.

Döviz alım satımı yapanlara tavsiyeler 2024-2025

Ülkemizde döviz alım satımına izin veren bankalar, 5/24 döviz alım satımına uygundur. Yukarıda paylaştığım TFX Target ve Senin Bankan bu açıdan oldukça avantajlıdır. Burada daha çok döviz alım satımı yapan kişilere takip etmeleri gereken bazı önemli göstergeleri paylaşmak istiyorum. Çünkü döviz alım satımında kar elde edilmek isteniyorsa, döviz kurlarının ne zaman düşeceğini, ne zaman yükseleceğini iyi tahmin etmek gerekiyor. Aksi takdirde, önemli zararlar etmeniz de söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, bol bol güncel gelişmeleri takip etmek oldukça kritik öneme sahiptir.

Şimdi dilerseniz, döviz kurunu aşağı ve yukarı yönlü etkileyebilecek göstergelere geçelim.

 • CD (Risk primi)
 • Nominal faiz oranı
 • Enflasyon
 • Merkez Bankası kararları, kısa-orta-uzun vadeli politikaları
 • Siyasi gündem
 • Cari açık
 • Yabancı yatırımcıların davranışları
 • Bütçe açığı
 • Kamu harcamaları
 • Maliye ve para politikaları
 • Vergi oranları
 • M.B. döviz rezervleri
 • Dış ticaret açığı
 • Altın fiyatları
 • Borsa endeksi
 • Yabancı ülkelerin M.B. kararları

Yukarıdaki göstergeler, döviz alım satımı yapan kişiler için oldukça önemli olup sürekli takip edilmesi gereken unsurlardır. Aynı zamanda kaliteli forumlardan da gelişmeleri takip etmenizi öneririm. Beklentilerinizi, muhtemel gelişmeleri sağlam verilere dayandırmanız durumunda döviz alım satımında uzun vadede daima kazançlı çıkarsınız. Aksi durumda, zarar edersiniz.

Yine sabırı da bu işte es geçmemek gerekiyor. Yeri geldiğinde haftalarca sabit kalmak zorunda kalırsanız, bazı zamanlarda da gün içerisinde 2-3 defa işlem yapabilirsiniz. Bu nedenle, sabırla döviz kurunu takip ederek mantıklı alım satım işlemleri yapmalısınız.

Eğer döviz alım satımı bana göre değil, diyorsanız bankaların mevduat faiz oranlarını inceleyerek tasarruflarınız için faiz geliri elde edebilirsiniz.

Yorum yapın