Ev Kredisi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır 2024-2025?

Ev kredisi başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusu, kredi ile ev satın almak isteyen vatandaşlarımız tarafından cevabı merak edilen sorulardan birisidir. Aynı zamanda kredi kullanarak konut satın almada oldukça önemli adımlardan birisi olan expertiz işlemleri de merak edilmektedir. Biz de yazımızda özellikle aşağıdaki iki temel soruyu cevaplandırmaya çalışacağız.

 • Ev kredisi başvurusu kaç günde sonuçlanır?
 • Exper sonucu kaç günde belli olur?

Konut satın almak isteyenler, özellikle bu iki önemli sorunun cevabını öğrenerek plan ve programını buna göre yapmak istemektedir. Biz de yazımızda bu iki soruyu inceleyeceğiz.

Ev kredisi başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Ev kredisi başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusunu üç farklı şekilde cevaplamak gerekmektedir. En hızlı, ortalama hızlı ve en yavaş olacak şekilde cevaplayalım.

Genel itibariyle kredi başvurusunun en hızlı bir şekilde 3 iş günü içerisinde sonuçlanabileceğini ifade edebilirim. Ortalama hızdan bahsedecek olursa 5 iş gününde ev kredisi başvurusunun sonuçlanması söz konusu olacaktır. En yavaş ya da en geç haliyle diyelim, kredi başvurusunun 10 iş günü içerisinde tamamlanacağını söyleyebiliriz.

Kısacası, başvurunuzun en erken 3 iş günü içerisinde, en geç ise 10 iş günü içerisinde tamamlanabileceğini söyleyebiliriz. İş gününde kasıt, cumartesi ve pazarların hesaplamalarda sayılmayacağını göstermektedir. Yani başvurunuzu cuma günü yaparsanız, en erken bir sonraki çarşamba günü krediniz sonuçlanacaktır.

Açıkça söylemek gerekirse konut için kullanılacak kredilerde sonuçlanma süresi, diğer kredi türlerine göre daha uzun olmaktadır.

Yukarıdaki ortalama süreler, tamamen uygulamada karşılaşılan sürelerdir ve değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir maaş müşterisinin süresi daha kısa olabilecekken, hiç hesabı olmayan bir bankadan aldığınız kredinin sonuçlanma süresi daha uzun olacaktır. Parametreler, bu süreleri doğrudan değiştirecektir.

Exper süreci kaç günde belli olur?

Ev satın alacaksınız ve kredi kullanmanız gerekiyor. Bu durumda hangi başvuru adımlarını atmanız gerektiğini sizlere açıklamak istiyorum. İşin aslına bakılırsa, bu adımlar, kredi başvurusunun ne kadar sürede tamamlanacağını belirlemektedir.

Başvuru süreci, 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, başvuru yaptıktan sonra ön onay süreci başlamaktadır. Bu ön onay süreci, bankalara göre değişmektedir. Bazı bankalar, ön onayı hemen verirken bazıları detaylı araştırma yapmaktadır. Bu ön onay sürecinde müşterinin risk analizi yapılmaktadır. Risk analizi yapılırken aşağıdaki kriterler dikkate alınmaktadır:

 • Kredi ne için kullanılacaktır?
 • Müşterinin geri ödeme kaynağı nedir?
 • Müşterinin risk profili nasıldır?
 • Müşterinin borç ödeme alışkanlıkları nasıldır?
 • Teminatlar yeterli mi?

Yukarıda sıraladığım bu kriterlere göre ön onay süreci tamamlanacaktır. Ön onayınızın olumlu sonuçlanması durumunda ikinci adım olan expertiz süreci başlatılacaktır.

Konut kredisinde expertiz raporu kaç günde çıkar?

Ön onay süreci başarıyla tamamlandığında expertiz süreci hemen başlatılacaktır. Bankalar tarafından ilgili konutun değerlemesi yapılması için expertiz uzmanları atanmaktadır. Bu atanan expertiz uzmanı, kredi müşterisiyle hemen ya da ertesi gün iletişime geçecektir. Çünkü evi ziyaret için bir randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen randevu tarihinde expertiz uzmanı evi incelemek üzere ziyarette bulunacaktır.

Expertiz uzmanı evi incelerken aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapacak ve evin krediye uygun olup olmadığını tespit etmeye çalışacaktır.

 • Evin konumu
 • Evin bulunduğu binanın yaşı
 • Evin imar durumu
 • Ulaşım kolaylığı
 • Evin fiziki yapısı
 • Evin üzerinde ipotek, haciz vb. konuların olup olmadığı

Expertiz, yukarıda yer alan hususlara göre değerlendirme yapacaktır. Yapılan değerlendirme sonrasında ev ile ilgili kararını rapora bağlayacaktır.

Expertiz raporu da sonuçlandığında artık 3. aşamaya geçilir. 3. aşama ise başvuru yapılan kredinin onaylanması sürecidir. Kullanmak istediğiniz kredi tutarının expertizin belirlediği tutarın en fazla %80’i kadar olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Eğer krediniz onaylanırsa, banka sizi şubeye çağıracaktır. Şubede kredi için sözleşmelerin ve ilgili belgelerin imzalanması gerekmektedir. Konut satışı yapıldıktan sonra da gerekli ipotek işlemleri ve kredi kullanımı gerçekleşecektir.

Ön onay süreci ve expertiz değerlendirmesinin sonuca bağlanma süresi, yaklaşık 4 iş günü sürebilmektedir. 1 gün de kredi onayı için geçer ve ortalama 5 iş günü içerisinde bir aksilik olmazsa kredi başvuru sonucu gerçekleşecektir.

Yorum yapın